Zahlavi

Den třetí aneb dneska to byl koncert

07. 04. 2019

Že americký astronaut běžně nerozumí česky, je normální. Důležité je ale to slovo běžně. Drew Feustel není běžný americký astronaut. Lidé ho u nás vnímají tak trochu jako českého astronauta. To se ale stále víc a víc blíží pravdě.

Andrew Feustel totiž stále více a stále častěji promluví česky. Zatímco hned po příletu astronaut svoje porozumění české řeči popsal 40 %, dnes už mluvil o 50 %, zítra to určitě stoupne minimálně na 51 % – jsou to prostě fofry. A věřte, že to není vtip, v autě opravdu mluvíme dvojjazyčně. Zatím :-).

Dnešní den patřil pořadu České televize Hyde Park Civilizace. Kdo nikdy nebyl v režii, neuvěří, co práce dá, abychom se my diváci mohli pohodlně rozvalit na gauči, chroupat chipsy nebo ujídat čokoládu a komentovat, co to tam v tom studiu říkají.

Skoro desítka lidí v režii a nějakých pět lidí ve studiu se stará o to, aby se nám chroupalo dobře. Práce mají fakt hodně. „To je dneska koncert, co?“ – pronesla dramaturgyně pořadu Hyde Park Civilizace v režii zhruba ve 2/3 vysílání. Děkujeme Andrewovi Feustelovi a jeho paní za první housle, Danielu Stachovi za excelentní výkon, panu režiséru za skvělého dirigenta a Gabriele Cihlářové za napsání partitury :-).

Fotografie v carouselu: Všechny čtyři věci spojené s Českou republikou, které astronaut Feustel vzal do vesmíru v letech 2009, 2011 a 2018.

SOUVISEJÍCÍ BLOGY:

Den první: „Doufám, že máte velké auto,“ smál se Andrew Feustel

Den druhý aneb co si dal Krtek-astronaut na obědPřečtěte si také

Vědy o Zemi

Vědecká pracoviště

Výzkum ve vědách o Zemi je soustředěn na dvě hlavní oblasti: globálně kontinentální fyzikální a geologické problémy složení, struktury a vývoje zemského tělesa, včetně jeho plynného obalu, a lokálně regionální vlastnosti vnitřní struktury území České republiky, jež představuje unikátní geologickou formaci v Evropě. Historie českých a moravských geologických jednotek, oscilace klimatu a environmentální proměny v nedávné geologické minulosti jsou předmětem rostoucího zájmu, stejně tak jako paleomagnetismus, paleontologie a procesy v horninovém prostředí vyvolané lidskou činností. Studují se příčiny indukovaných seismických vln, je mapována kontaminace půdy a sedimentů, jsou vyhledávány a vyšetřovány lokality vhodné jako případná úložiště radioaktivních odpadů. Přechodové a horní vrstvy atmosféry jakož i bližší okolí Země jsou zkoumány především z globálního hlediska fyziky jejího plynného obalu, zatímco klimatické předpovědi a studium dlouhodobých změn atmosférické cirkulace jsou omezeny převážně na oblast střední Evropy. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 480 zaměstnanci, z nichž je asi 320 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce