Zahlavi

Den první: „Doufám, že máte velké auto,“ smál se Andrew Feustel

04. 04. 2019

Tak přiletěli. Odpočatí, usměvaví, vlídní. Manželé Andrew a Indira Feustelovi. Indira, po mamince Češka, na nás hned spustila česky, zatímco Andrew střídal angličtinu, ruštinu a češtinu. Uctivě jsme se podivili, kde se naučil i trochu té češtiny. Každý muž pochopí další řádky, Indira totiž odpověděla: „Musí.“:-)

O cestě do Evropy jsme měli díky globalizaci dobrý přehled. Začalo to hned ráno, když astronaut Andrew Feustel poslal fotografii zabalených kufrů s dovětkem: „Doufám, že máte velké auto.“ Odpověď šla od řidiče Astronomického ústavu AV ČR obratem – poslal fotografii mikrobusu s návěsem a komentářem: „Zavazadla nejsou problém.“ Moc mě těší, že mezi námi panuje úcta, ale i veselost a přátelství.Máme se v následujících dnech na co těšit a vy s námi. A kdo manžele Feustelovi vítal na letišti? Místopředseda Akademie věd ČR Jan Řídký, ředitelka Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR Kateřina Sobotková a František Fárník z Astronomického ústavu AV ČR. Vzal jsem s sebou ale ještě jednu celebritu, astronautu Andrewu Feustelovi zvlášť blízkou: Krtka-astronauta, kterého vzal v roce 2011 na palubu raketoplánu Endeavour. To bylo přivítání! Drew hned zkontroloval suchý zip a svůj podpis na krtečkových pacičkách :-).
Přečtěte si také

Vědy o Zemi

Vědecká pracoviště

Výzkum ve vědách o Zemi je soustředěn na dvě hlavní oblasti: globálně kontinentální fyzikální a geologické problémy složení, struktury a vývoje zemského tělesa, včetně jeho plynného obalu, a lokálně regionální vlastnosti vnitřní struktury území České republiky, jež představuje unikátní geologickou formaci v Evropě. Historie českých a moravských geologických jednotek, oscilace klimatu a environmentální proměny v nedávné geologické minulosti jsou předmětem rostoucího zájmu, stejně tak jako paleomagnetismus, paleontologie a procesy v horninovém prostředí vyvolané lidskou činností. Studují se příčiny indukovaných seismických vln, je mapována kontaminace půdy a sedimentů, jsou vyhledávány a vyšetřovány lokality vhodné jako případná úložiště radioaktivních odpadů. Přechodové a horní vrstvy atmosféry jakož i bližší okolí Země jsou zkoumány především z globálního hlediska fyziky jejího plynného obalu, zatímco klimatické předpovědi a studium dlouhodobých změn atmosférické cirkulace jsou omezeny převážně na oblast střední Evropy. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 480 zaměstnanci, z nichž je asi 320 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce