Otestujte své znalosti z filosofie

O čem přemýšlejí dnešní filosofové a čemu se ve své práci věnují? Možná vás šíře jejich témat překvapí. Zkuste si test, který si pro vás připravili kolegové z Filosofického ústavu AV ČR:

1/ Co je scientometrie? Kam emigroval J. A. Komenský? A s jakou iniciativou byl spojen Jan Patočka? Odpovězte v prvním testu. 

2/ Co je čínský pokoj? Kdo napsal Médeiu? Co je medievistika? Odpovězte v druhém testu.

2021_09_22_Aristoteles
Co ne/víte o Aristotelovi? Zkuste si filosofický vědomostní test (credit: Wikimedia Commons)

Otestujte své znalosti z historie umění

Světoznámý skladatel Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791) byl úzce spjat s českými zeměmi. Víte, kolikrát navštívil Prahu? Proč v dětství pobýval v Olomouci a v kterém českém městě leží hrob jeho druhého syna? Vyzkoušejte si online kvíz o Mozartovi. Testové otázky a odpovědi připravili v Ústavu dějin umění AV ČR.

Je možné povýšit pánský pisoár na umění? Prověřte své vědomosti o výjimečné experimentální tvorbě francouzského umělce Marcela Duchampa (1887–1968) v našem online kvízu. Testové otázky a odpovědi připravili v Ústavu dějin umění AV ČR.

Českou hudbu 19. století proslavili především Antonín Dvořák, Bedřich Smetana nebo Václav Jan Tomášek. V jejich stínu však často zůstávají ženské představitelky tehdejší hudební kultury - skladatelky, klavíristky, zpěvačky, pedagožky, libretistky, básnířky nebo kritičky. Seznamte se formou kvízu s tajenkou s desítkou těch nejvýznamnějších. I tento kvíz pro vás připravili v Ústavu dějin umění AV ČR.

Poznáte staroslověnská slova?

Některá slova ve staroslověnském jazyce nám dnes s odstupem mohou připadat vtipná. Připomínají nám totiž novodobé výrazy, které ale znamenají něco úplně jiného. Co třeba sračica? Nebo chlastati? Zkuste online kvíz.

Procvičte si češtinu

ONLINE pravopisná cvičení. Testy jsou určeny především pro žáky 9. tříd, kteří se připravují na jednotnou přijímací zkoušku na SŠ, ale také pro maturanty. Vyzkoušet si své znalosti můžete i vy! 

BÝT, NEBO BÍT? (i/y po obojetných souhláskách v kořenech slov)

SHLÉDNOUT, ZHLÉDNOUT, NEBO VZHLÉDNOUT? (s-/z-/vz- v předponách)

NOVÝ, NEBO NOVÍ? SVĚTLY, NEBO SVĚTLI? (i/y v koncovkách podstatných a přídavných jmen)

KŮRA, NEBO KÚRA? VINEN, NEBO VINNEN? (rozdíl mezi ú a ů + rozdíl mezi n a nn)

ROZUMĚT, NEBO ROZUMNĚT? (rozdíly mezi ě/ně, ě/je)

ZAVOLAL MĚ, MNĚ, NEBO MNE? (mě × mně × mne)

PŘIŠLI, PŘIŠLY, nebo PŘIŠLA k PEPOVI, nebo PEPOVY? (-i/-y/-a v přísudku + -ovi/-ovy v koncovce)

MOJI, NEBO MOJÍ? (rozdíl mezi i a í)

Černá hora, nebo Černá Hora? (velká písmena)

NOHAMI, nebo NOHAMA? SNAZŠÍ, nebo SNAŽŠÍ? (duálové tvary, stupňování přídavných jmen a přídavná jména odvozená příponou -ský)

SOUHRNNÁ PRAVOPISNÁ CVIČENÍ 1

SOUHRNNÁ PRAVOPISNÁ CVIČENÍ 2

SOUHRNNÁ PRAVOPISNÁ CVIČENÍ 3

CHYBNÉ TVARY SLOV

KDY ODDĚLIT SLOVA NEBO VĚTY ČÁRKOU? (cvičení na interpunkci 1)

KDY ODDĚLIT SLOVA NEBO VĚTY ČÁRKOU? (cvičení na interpunkci 2)

50 PROBLÉMOVÝCH PŘÍPADŮ

ONLINE kvíz o nafoukaných větných členech. Poznáte druh vedlejší věty? Zkuste si kvíz Ústavu pro jazyk český AV ČR. Odpovídejte online!

ONLINE kvíz na téma Živočišná říše v nářečích. Jak se říká na Plzeňsku krysám? A co označují výrazy mrovec či brable v různých částech tuzemska? Vyzkoušejte si, jak jste na tom s nářečními názvy zvířat a předmětů či jevů, které se pojí s jejich chovem, v online kvízu Ústavu pro jazyk český AV ČR.

ONLINE kvíz o ptácích. Věděli jste, že čápovi se v některých krajích České republiky říká (nebo říkalo) také bocán nebo bohdál? Otestuje své vědomosti o nářečích v našem online kvízu.

ONLINE kvíz o hmyzu. Hmyz v nářečích českého jazyka. Slunéčko sedmitečné asi většina z nás zná jako berušku, ale na Domažlicku se mu říká také buď a/ pinkalinka b/ pelestička c/ kalačka. Zkuste odpovědět online!

Čechy versus Morava, tentokrát v jazyce. Poznáte jen podle mluvy, zda máte tu čest s člověkem, jenž pochází z Čech, Moravy, nebo ze Slezska? Odlišíte v hovoru osobu, která vyrostla ve východní části našeho území od někoho, kdo má své zázemí v západních Čechách? Co je to šufánek, křidla nebo zhlavec? Přečtěte si zajímavosti o tuzemských nářečích v textu, který připravil Filip Kubeček z dialektologického oddělení Ústavu pro jazyk český AV ČR. Ke stažení v PDF.

Nezvyklá jména regionálních jídel. Ochutnali byste bábu? A víte, co mají společného výrazy cacarka, couračka, couralka, gaťovica, chábovica, šlompračka, zelňačka, zelničanka, kyselica, kyselka, kyslica? Podívejte se na text Regionální speciality na talíři i ve slovníku.  

Umíte správně napsat dopis? Představte si, že píšete důležitý, oficiální dopis. Víte, jak byste měli oslovit dané adresáty? Zkuste si následující test s bonusovým úkolem. Test ke stažení v PDF.

Znáte naše nářečí? Víte, jak se na Moravě říká knedlíkům nebo na Valašsku borůvkám? Přečtěte si o dialektech víc a vyzkoušejte pak své znalosti v křížovce! Vše ke stažení v PDF.

Velikonoční diktát

Pamatujte si, že _ašijový týden začíná _větnou nedělí. (PAŠIJOVÝ, KVĚTNOU) / Babička nám každý rok upekla _elikonoční _idášky, potírala je medem. (VELIKONOČNÍ, JIDÁŠKY) / Přejeme vám veselé _elikonoční _vátky. (VELIKONOČNÍ SVÁTKY)

 

Další příklady a řešení k nim najdete v přiloženém souboru. Zkuste si také napsat diktáty, které předčítají herci Anna Polívková nebo Ivan Trojan. Video naleznete v našem webu v sekci Aktuální přednášky.

Píše se COVID, nebo Covid? Skoloňuje se, nebo ne? Odpovídají jazykovědci z Jazykové poradny při Ústavu pro jazyk český AV ČR: Na co dnes lidé ptají v jazykové poradně (PDF).

Česky se superhrdinou. Který superhrdina má ve svém jméně spojovník, protože se jeho tvůrci báli, že by si ho čtenáři mohli plést se Supermanem? Odpověď se skrývá v tajence. Návod a doplňovačka v PDF.

 

Autor: Ústav pro jazyk český AV ČR

Astronomické testy

Vyzkoušejte si, jak rozumíte vědě o hvězdách a vesmíru. TEST O ZÁKLADNÍCH ZNALOSTECH ZDE

Ve kterém souhvězdí najdeme hvězdu Deneb? Nevíte? Tak si aspoň tipněte. V TESTU ZDE.

Na které planetě se nachází nejvyšší hora celé Sluneční soustavy? TIPNĚTE SI V TESTU ZDE.

Kde najdeme krabí mlhovinu? ZKUSTE V TESTU ZDE.

Autor: Astronomický ústav AV ČR

Matematické příklady

Máte džbán s vodou o objemu více než 1 l a dvě sklenice o objemu 0,5 l a 0,2 l. Vaším úkolem je vodu ze džbánu rozlít do sklenic tak, aby v každé z nich bylo přesně 0,2 l vody. .... Víte, nevíte? Řešení + další podobné úlohy (rovněž s řešením) si můžete stáhnout ZDE.

Autor: Matematický ústav AV ČR

Udělejte si test z chemie a fyzikální chemie

Kterého chemického prvku je ve vesmíru nejvíce? Tuto a dalších 19 otázek (s řešením na konci) v TESTU ZDE.

Co je amalgám a anoda? Ptá se opět Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR. TEST ZDE.

Určování rostlin

Jan Roleček z Botanického ústavu AV ČR si pro středoškoláky připravil interaktivní hříčku, která jim může pomoci při studiu biologie či přírodopisu. Rozšiřte si své znalosti rostlin během virtuální procházky druhově nejbohatší loukou na světě. Můžete si ji stáhnout jako soubor ve formátu PPSX nebo PDF (ten má však o trochu nižší funkčnost - nezobrazuje popisky s názvy druhů rostlin, jen internetové adresy s informacemi o druzích).

 Prohlédněte si také komiks s názvem Jak vytvořit rostlinu, který pro vás přichystali vědci z Botanického ústavu AV ČR.

Autor: Botanický ústav AV ČR

Fyzikální olympiáda

Pokud vás zajímá supertěžká fyzika supertěžkých prvků, přečtěte si studijní text k fyzikální olympiádě. Jedním z autorů studie je Vladimír Wagner z Ústavu jaderné fyziky AV ČR. K pročtení v PDF: Hranice Mendělejevovy tabulky aneb jak produkovat a zkoumat stále těžší prvky. Studijní text Fyzikální olympiády pro řešitele a ostatní zájemce o fyziku.

Autor: Ústav jaderné fyziky AV ČR

Poznejte stopy zvířat

Biologové pro vás připravili stručnou srozumitelnou brožurku o určování stop savců a ptáků. Vhodné i jako podklad pro vytvoření hádanek pro děti. Ke stažení v PDF. Další zajímavé brožurky o obratlovcích najdete v sekci Online čtení v kapitolce Poznejte svět zvířat.

Autor: Ústav biologie obratlovců AV ČR

Jak znáte vězeňskou literaturu?

Vědci z Ústavu pro českou literaturu AV ČR sepsali nejrůznější zajímavosti o tuzemské vězeňské literatuře let 1948 až 1989 a ukázky vybraných děl s medailonky autorů a příklady vězeňského slangu shrnuli v příruční antologii. Vědomosti o tomto tématu si můžete prověřit prostřednictvím křížovky a kvízu.

Autor: Ústav pro českou literaturu AV ČR

Hry

Já, Vítězslav Nezval

Robert Kolár z Ústavu pro českou literaturu AV ČR vytvořil ve spolupráci s Hunter Games vzdělávací hru nejen pro studenty středních škol inspirovanou českým básníkem, spisovatelem a překladatelem Vítězslavem Nezvalem. Hra vznikla u příležitosti 120. výročí básníkova narození (26. 5. 1900) a ilustroval ji Matouš Jaluška z Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Hraje se pomocí aplikace v chytrém telefonu, která je zdarma je stažení zde.

Dokresli komiks!

Zkuste si dopsat, dokresit a dovymyslet pětici hravých komiksových šablon od výtvarníka Tomáše Chluda, jehož seriály vycházejí například v časopisech Čtyřlístek či Časostroj. Šablony jsou volně ke stažení na webu Ústavu pro českou literaturu AV ČR.

Online hra Poznej vous!

Pokyny jsou jednoduché:
1) Zadej jméno
2) Spusť hru
3) Přetáhni vous do pole se správným jménem autora

Hra k dispozici na webu Versologického týmu Ústavu pro českou literaturu AV ČR

Online hra Poznej metrum básně!

Úkolem je chytit správné metrum básně – opět na webu versologů - tj. odborníků na verše.

Online hra Česká věda

Znáš jména všech českých velikánů, kteří svět obohatili o vynálezy jako kontaktní čočky, oblouková lampa či hlubotisk? Dokážeš říci, v jaké době žili? Poměř svoje vědomosti s ostatními a pusť se do hry! Klikni na stránky hry Česká věda.