Zahlavi

Áčko: o ohrožených lesích, baterii ze slané vody a chudých šlechtičnách

22. 06. 2022

Sucho, kůrovec, vichřice… na lesy se v posledních letech valí jedna katastrofa za druhou. Nebo jde o přehnané tvrzení? Možná nejsou v krizi a ohrožení lesy, nýbrž náš lidský pohled na ně. Na stránkách časopisu Akademie věd ČR A / Věda a výzkum jsme se na téma podívali z trochu netradičního úhlu pohledu. Věnujeme se ale i dalším tématům.

titulky acko lesy
2/2022 (verze k listování)
2/2022 (verze ke stažení)

Na lesy se v časopise zaměřují dva články. První, nazvaný Lesy jako lidské dílo, sleduje téma z perspektivy etnologie, historie a sociologie. K tématu se vyjadřují Jiří Woitsch z Etnologického ústavu AV ČR, Jana Stachová ze Sociologického ústavu AV ČR, historik lesů Péter Szabó z Botanického ústavu AV ČR a vegetační ekolog Radim Hédl z téhož pracoviště. Text si přečtěte na str. 18–27.

Druhý článek se nazývá Vědecká laboratoř pod širým nebem a vydáváme se v něm na výpravu do Žofínského pralesa v Novohradských horách. Našimi průvodci nám jsou Přemysl Bobek z Botanického ústavu AV ČR a Lenka Michalčíková a Petr Baldrian z Mikrobiologického ústavu AV ČR. Text najdete na str. 28–35.

Další výběr článků:
Bojovník za čistější prostředíRozhovor s Jiřím Henychem z Ústavu anorganické chemie AV ČR o vědě ve službách ochrany životního prostředí. Od str. 36.

Lesk a bída chudých šlechtičen – Rožmberský palác na Pražském hradě býval místem, ve kterém se habsburská monarchie starala o neprovdané a chudé aristokratky. Od str. 44.

Plynovod a srdce – Šárka Nečasová z Matematického ústavu AV ČR vede jedno z nejúspěšnějších oddělení v Akademii věd – alespoň co do počtu získaných Akademických prémií, nejvýznamnějšího grantu AV ČR. Od str. 56.

Levná baterie ze slané vody – Naše vyhlídky, jak levně a bezpečně skladovat elektrickou energii může zlepšit technologie pokročilé baterie z vody. Od str. 60.

Všechna čísla časopisu A / Věda a výzkum najdete na našich stránkách.

Výtisky zasíláme zdarma všem zájemcům. Kontaktovat nás můžete na adrese wernerova@ssc.cas.cz.

Text: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Josef Landergott, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR

Text je uvolněn pod svobodnou licencí Creative Commons. 

Přečtěte si také

Matematika, fyzika a informatika

Vědecká pracoviště

Fyzikální výzkum pokrývá široké spektrum problémů, od základních složek hmoty a fundamentálních přírodních zákonů, zahrnující i zpracování dat z velkých urychlovačů, až po fyziku plazmatu při vysokých tlacích a teplotách, fyziku pevných látek, nelineární optiku a jadernou fyziku nízkých a středních energií. Astrofyzikální výzkum se soustřeďuje na výzkum Slunce – především erupcí, na dynamiku těles slunečního systému a na vznik hvězd a galaxií. V matematice a informatice se studují jak vysoce abstraktní disciplíny jako logika a topologie, tak i statistické metody a diferenciální rovnice a jejich numerická řešení. Přitom i čistě teoretické výzkumy v oblastech, jakou jsou např. neuronové sítě, optimalizace a numerické modelování, bývají často motivovány konkrétními problémy nejen v přírodních vědách. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1600 zaměstnanci, z nichž je asi 630 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce