Zahlavi

Vychází studie o Punťovi, zapomenutém hrdinovi českého komiksu

27. 11. 2018

V dobách největší slávy byl u nás kreslený pejsek Punťa slavný jako Mickey Mouse. Příhody hafana a jeho partnerky Kiki vycházely na pokračování v Listu paní a dívek, následně v samostatném časopise. Mnozí pamětníci na něj s láskou vzpomínají i po více než 80 letech. V těchto dnech vychází unikátní soubor Punťa – zapomenutý hrdina českého komiksu (1934–1942), sestávající z teoretické studie i několika vybraných přetištěných příběhů. V pátek 23. listopadu soubor představili jeho autoři Pavel a Lucie Kořínkovi z Ústavu pro českou literaturu AV ČR.

Punťa se poprvé na stránkách časopisu objevil v roce 1934, v roce zrodu Kačera Donalda a pouhých šest let po Myšáku Mickeym. Disneyovské postavičky tehdy pobláznily bezmála celý svět, mutace časopisů se sympatickým myšákem a popleteným kačerem souběžně vycházely ve Spojených státech, Francii, Británii i v Polsku. Jen Československo bylo výjimkou – u nás kraloval Punťa. Byl tak oblíbený, že přerostl stránky dětského časopisu a začal se objevovat na odznacích i obalech od mýdla, a dokonce ve formě kostýmů na maškarní bály.

Z Punti a všeho kolem něj se zkrátka stal fenomén, který dodnes fascinuje také Pavla a Lucii Kořínkovy, literární vědce z Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Rozhodli se ponořit do světa Punti a Kiki a prozkoumat nejen literární stránku věci, ale podívat se celkově na historické a kulturní souvislosti. Zajímavé je například propojování světů československého Punti s vycházejícími americkými hvězdami. V některých příbězích se tak Punťa a Kiki setkávají s malou Shirley Templeovou nebo s Laurelem a Hardym.

2018_11_26_Punta1

„Komiks je velmi zajímavá, málo probádaná oblast lidského kulturního počínání. Zatímco o dějinách literatury, divadla, výtvarného umění i filmu máme slušné povědomí, komiks býval donedávna neprávem opomíjen,“ říká Pavel Kořínek, jeden z průkopníků české „komiksologie“ a zakladatelů Centra pro studia komiksu.

Pejsek Punťa nebyl jediným hrdinou své doby. Od konce roku 1938 vycházely i dodnes známé Rychlé šípy. Méně se ví, že původně komiksovou postavičkou byl také Ferda mravenec Ondřeje Sekory.

Důvodů, proč Punťova hvězda pohasla za války a po ní se jeho sláva neobnovila, je více. Jedním z nich může být původně americká inspirace postavičky. List paní a dívek nejprve přetiskoval překlady komiksu o dětech a pejskovi americké kreslířky Grace Gebbie Draytonové, až posléze najal českého ilustrátora Reného Klapače a scenáristku Marii Voříškovou.

Vydávání Punti bylo zakázáno v roce 1942 a po válce už se autorský kolektiv nesešel, například kreslíř René Klapač emigroval v roce 1948 do Spojených států. Nový politický režim příhodám pejska Punti nepřál a postupně se na něj pozapomnělo.

2018_11_26_Punta2

Více o souboru Punťa – zapomenutý hrdina českého komiksu (1934–1942) naleznete na stránkách nakladatelství Akropolis.

Související:

Proč a jak učit o komiksu? Poradí na Veletrhu vědy

Připravila: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Olga Sedílková, Ústav pro českou literaturu AV ČR