Zahlavi

Premiér Bohuslav Sobotka navštívil CzechGlobe

21. 07. 2017

Naléhavé téma probíhající změny klimatu přijel do Brna diskutovat premiér Bohuslav Sobotka. V Ústavu výzkumu globální změny AV ČR se v pátek 21. července setkal s vědeckými pracovníky i zástupci Ministerstva životního prostředí ČR, Ministerstva zemědělství ČR a Agrární komory ČR.

Klimatická změna se ve světě projevuje různými způsoby, v České republice je jejím zásadním a nejvýraznějším projevem sucho. V této souvislosti se hovořilo o projektu Intersucho, který který vznikal jako odpověď na rostoucí riziko výskytu sucha ve střední Evropě. Zemědělci i veřejnost se z portálu dozví informace o obsahu půdní vláhy, intenzitě sucha i dopadech na konkrétní plodiny.

V letošním roce trápí sucho především jižní Moravu, nejviditelnější dopady jsou v zemědělství, zvláště v ovocnářství a vinařství, a to v okresech Znojmo, Břeclav, Hodonín, Vyškov a Brno venkov. Právě problémům v těchto oblastech se při premiérově návštěvě  Jihomoravského kraje věnovala největší pozornost. Jako příklad hodný následování byl zmíněn přístup Izraele k otázce zavlažování.

Připravil: CzechGlobe
Foto: CzechGLobe