
Předsedkyně AV ČR přednáší v Jeruzalémě o rostlinné genetice
18. 03. 2019
Delegace z Akademie věd ČR jedná v Izraeli o spolupráci v oblasti rostlinné genetiky. Je hostem dvoudenního odborného workshopu nazvaného Plant Genomics v Jeruzalémě. Vystoupí na něm řada prominentních vědců.
Na workshopu se podílejí například představitelé z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, Weizmannova výzkumného institutu i Univerzity v Tel Avivu. Hlavním organizátorem je Izraelská akademie přírodních a společenských věd, která byla založena počátkem 60. let a s kterou AV ČR uzavřela v roce 2017 smlouvu o spolupráci za přítomnosti izraelského velvyslance J. E. Daniela Merona.
Důležitý hormon auxin
První přednášku zde v pondělí měla předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová o svém výzkumu fytohormonu auxinu, kterému se věnuje již řadu let. Zkoumá zejména metabolismus a molekulární mechanismy jeho působení a transportu v rostlinných buňkách.
Rostlinný biolog Jaroslav Doležel vedl pondělní odpolední panel a v úterý se ve svém vystoupení zaměří na metodu průtokové cytometrie, která sehrála důležitou roli při rozluštění genomu pšenice. Jaroslav Doležel za to loni obdržel prestižní ocenění Česká hlava. V Izraeli bude také hovořit o vývoji odolnějších a výnosnějších plodin, které mohou pomoci nasytit čím dál početnější lidskou populaci.
Společná fotografie účastníků workshopu před budovou Izraelské akademie přírodních a společenských věd, předsedkyně AV ČR v druhé řadě uprostřed
Mezi dalšími českými účastníky je i členka Akademické rady Hana Sychrová z Fyziologického ústavu AV ČR, která se zabývá studiem struktury a fyziologických úloh buněčných transportních systémů, Helena Štorchová z Ústavu experimentální botaniky nebo Jiří Macas z Biologického centra.
Workshop je první akcí ze společných vědeckých konferencí, další se pak plánuje na jaro 2021 v Praze.
Na titulním snímku předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová a ředitelka Izraelské akademie Nili Cohenová, zcela vpravo pak Arie Altman z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě
Související články:
Meteority i tajemství rostlin. Nositelé prémie se ohlížejí za svými projekty
Připravila: Alice Horáčková, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Izraelská akademie přírodních věd a společenských věd
Přečtěte si také
- Vědci udělali první krok ke geneticky upravenému pivu, co má říz
- Inspiraci pro léčbu civilizačních onemocnění můžeme najít u goril
- Mýty o kaprech aneb Tradiční vánoční ryba z pohledu hydrobiologa
- Analýza tisíců nahrávek ptačích zpěvů přinesla překvapivé závěry
- AUDIO: Dobrodružná věda na Lipně a candátí krize
- Ohrožení ptáci hledají bydlení, kde se dá. Domov jim berou monokultury
- Průmyslová lobby brání snížení emisí, zaznívá z organizace EASAC
- Invaze aneb Jak si rostliny, živočichové a lidé přivlastňují nová území
- FOTO: Putování za včelami přes střechy, vikýře po dutiny stromů
- Co může za barevnou krásu podzimního listí