
Mezinárodní letní škola fyziky plazmatu
13. 09. 2017
Studenti vysokých škol ze sedmi zemí světa si na přelomu srpna a září vyzkoušeli práci na tokamaku COMPASS v Ústavu fyziky plazmatu AV ČR. Tokamak funguje jako magnetická nádoba pro uchovávání vysokoteplotního plazmatu. Tokamaky, jichž je v Evropě jen omezený počet, tvoří páteř světového fúzního výzkumu. Reaktor COMPASS čeští vědci spustili v roce 2008. Byl to mimořádný úspěch. Provoz tokamaku od té doby přináší důležitá data i pro největší termonukleární experimentální reaktor ITER, který se staví ve francouzském městě Cadarache. Vědcům nejde o nic menšího, než přiblížit se ve výrobě energie podmínkám panujícím na Slunci.
„Pro studenty se jedná ve světovém měřítku o jedinečnou možnost, jak se seznámit s reálným prostředím tokamaku a získat praktické znalosti o přípravě experimentů, provozu velké mezinárodní výzkumné infrastruktury, analýze naměřených dat a zejména pak zkušenosti z prezentace výsledků“, vysvětluje ředitel Ústavu fyziky plazmatu AV ČR Radomír Pánek.
Při experimentech na tokamaku COMPASS, který je svou funkcí podobný výše zmiňovanému reaktoru ITER, jsou studenti rozdělení do několika skupin podle témat a pracují pod dohledem vědeckých pracovníků. Výsledky své výzkumné práce musí studenti na závěr prezentovat a obhájit. „Výhodou těchto akci je tak nejen kontakt s reálným vědeckým prostředím a konzultace s odborníky, ale také možnost okusit práci vědců a atmosféru vědeckého pracoviště,“ dodává Radomír Pánek.
Letní škola fyziky plazmatu SUMTRAIC (Summer Trainning Course) má dlouhou tradici a zájem zahraničních studentů každoročně převyšuje kapacitu kurzu.
Připravila: Vlaďka Coufalová, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR na základě podkladu Ústavu fyziky plazmatu AV ČR
Foto: Ústav fyziky plazmatu AV ČR
Přečtěte si také
- Když má kov pamatováka aneb Češi na špici ve výzkumu slitin s tvarovou pamětí
- Pomohou kvantové počítače překonat hranice současné výpočetní technologie?
- Ochočené světlo: Nové mikroskopy proniknou do dříve netušených hloubek
- Deformace silou magnetu. Unikátní spektroskopie odhalila vlastnosti slitiny
- Revoluční metoda českých vědců odhaluje strukturu chromozomu
- Další úspěšný krok na cestě k termojaderné fúzi, hlásí američtí vědci
- Strážci přesné sekundy. Jak se měří, uchovává a sdílí čas?
- Pevná a ohebná jako kost. Slitina je příslibem nové generace implantátů
- Čistíme vodu efektivně? Kvalitu je možné snadno zvýšit, říkají vědci
- Výměna dvou Sluncí: jaderná fúze slibuje bezpečnou a čistou budoucnost