
Je třeba rychle zastavit další degradaci půdy, naléhají vědci v unikátní knize
19. 11. 2019
Přeměny látek v půdě, erozi i funkci půdních organismů popisuje téměř osmisetstránková dvoudílná publikace nazvaná Živá půda, na které se podílel tým autorů z Ústavu půdní biologie Biologického centra AV ČR, z vysokých škol i výzkumných ústavů. Vedl je mikrobiolog Miloslav Šimek. V českém prostředí jde o unikátní publikaci.
Kniha Živá půda přináší detailní pohled na živou složku půdy a na to, jak v půdě funguje a jak a na co je v půdě potřeba, aby půda dobře plnila své funkce. „Půda je stále více degradovaná tím, jak na ní bezohledně ´vyrábíme´ potraviny,“ říká hlavní autor knihy Miloslav Šimek. Nejvíce ohrožená a zničená je podle něj právě živá složka půdy, tedy půdní organismy. „Poškozují je hlavně chemikálie, které se v zemědělství stále více používají, zejména jako pesticidy a jako minerální hnojiva, poškozuje je ale také těžká mechanizace a vůbec technologie, které se dnes široce používají,“ upřesňuje mikrobiolog.
Znečištěná půda znečišťuje vodu
Půda má vedle své produkční funkce v krajině i mnoho dalších funkcí, například zadržuje a filtruje vodu. „Dnes je ale půda plná chemických látek, a tak do vody naopak přidává další nečistoty,“ uvádí Šimek. „Je naléhavě potřeba zastavit další degradaci půdy a již poškozené půdy ´opravit´, jinak budeme mít za pár let velké problémy: zemědělství zkolabuje a třeba pšenici na chleba a ječmen na slad pro výrobu piva, ale i zeleninu nebo ovoce nebudeme mít kde vypěstovat,“ varuje vědec.
Kniha shrnuje informace o půdě z oborů půdní mikrobiologie, zoologie, pedologie a managementu půd. První díl se podrobně zabývá hlavními skupinami půdních organismů, jejich taxonomií, biologií, fyziologií a ekologií. Druhý díl popisuje vznik a vývoj půd, složky půdy a fyzikální a chemické vlastnosti půdy. Věnuje se půdní organické hmotě, půdní vodě a půdnímu vzduchu i funkční organizaci půdního prostředí.
Dvousvazkový titul přináší zásadní informace o stavu půdy. Vychází v nakladatelství Academia
Publikace také seznamuje s přeměnami látek v půdě a v terestrických ekosystémech a s cykly hlavních biogenních prvků s důrazem na úlohu půdních organismů. Informuje o výměře a stavu půdy v globálním měřítku i v České republice. Poslouží tak studentům vysokých škol přírodovědných, zemědělských a lesnických oborů, ale i odborným pracovníkům ve státní správě, v organizacích ochrany přírody a krajiny a ve výzkumných organizacích, ale i laické veřejnosti.
Titul vychází v nakladatelství Adademia s podporou Akademie věd České republiky v rámci projektu Strategie AV21. Špičkový výzkum ve veřejném zájmu.
Připravily: Markéta Růžičková a Alice Horáčková, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR ve spolupráci s Biologickým centrem AV ČR
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR a Nakladatelství Academia
Přečtěte si také
- Vědci udělali první krok ke geneticky upravenému pivu, co má říz
- Inspiraci pro léčbu civilizačních onemocnění můžeme najít u goril
- Mýty o kaprech aneb Tradiční vánoční ryba z pohledu hydrobiologa
- Analýza tisíců nahrávek ptačích zpěvů přinesla překvapivé závěry
- AUDIO: Dobrodružná věda na Lipně a candátí krize
- Ohrožení ptáci hledají bydlení, kde se dá. Domov jim berou monokultury
- Průmyslová lobby brání snížení emisí, zaznívá z organizace EASAC
- Invaze aneb Jak si rostliny, živočichové a lidé přivlastňují nová území
- FOTO: Putování za včelami přes střechy, vikýře po dutiny stromů
- Co může za barevnou krásu podzimního listí