
Čeští mikrobiologové sestavili atlas rozšíření hub
13. 07. 2020
Zakulacené hříbky, vysoké bedly nebo nápadně zbarvené muchomůrky. Tak si většina lidí představují zástupce říše hub. Ve skutečnosti je ovšem jejich svět mnohem rozmanitější. Miliony druhů hub najdeme na všech kontinentech, na souši i ve vodě. Uceleným způsobem nyní jejich výskyt zmapovali vědci z Mikrobiologického ústavu AV ČR. Na základě tisíců získaných vzorků sestavili unikátní online atlas rozšíření hub na Zemi. Databáze může v budoucnu sloužit jako podklad pro analýzu vlivu klimatu na rozšiřování těchto živých organismů.
Na světě žijí podle odhadů výzkumníků až čtyři miliony druhů hub. Jeden gram půdy tak může obsahovat i stovky odlišných populací. Jejich rozmanitost nám ale zůstávala dlouho utajená. Doslova revoluci v jejich poznávání přineslo až zavedení molekulární detekce organismů, a především moderních metod masivního paralelního sekvenování. Při nich se k určování konkrétních druhů využívá DNA získané ze studovaného vzorku. Díky těmto postupům se výzkumníkům daří rozpoznávat řadu nových druhů hub, a to od arktických oblastí až po tropy.
Jednou z hub žijících hojně i na našem území je Auricularia auricula-judae, známá také jako Ucho Jidášovo
Najít svoji houbu
Právě nově dosažené objevy inspirovaly vědce z Mikrobiologického ústavu AV ČR k vytvoření unikátního souboru složení houbových společenstev všech suchozemských oblastí Země. Databáze GlobalFungi, přístupná nově i veřejnosti, obsahuje přes 20 tisíc vzorků a více než 650 milionů pozorování jednotlivých druhů hub publikovaných ve více než 200 studiích.
„U konkrétního druhu nebo rodu zobrazí environmentální parametry, které charakterizují místa jejího výskytu. Studovat lze také složení celých společenstev v konkrétních lokalitách,“ vysvětluje Petr Baldrian, vedoucí laboratoře environmentální mikrobiologie Mikrobiologického ústavu AV ČR. Většina vzorků podle něj zahrnuje půdní společenstva a společenstva hub, která žijí v symbióze s rostlinami.
Petr Baldrian z Mikrobiologického ústavu AV ČR
Na sestavení databáze, kterou aktuálně zmínil odborný časopis Scientific Data, pracoval tým třiceti vědců tři roky. Výsledky hledání je možné na specializovaném serveru vizualizovat, přidávat nové studie, které nejsou zahrnuty, pokládat dotazy a získaná data nově analyzovat a vyhodnocovat. Houby, ať už jako zdroj potravy lidí, rostlin a živočichů anebo původci jejich nemocí, mají velký ekonomický i ekologický význam. Analýza dat výskytu hub spolu s údaji o klimatických podmínkách na lokalitách výskytu mohou předpovědět, jak budou houby reagovat na vývoj klimatu.
„Zejména vědcům, ale i laikům, tak dáváme do rukou nástroj, jak se v záplavě dat a vědeckých prací, které studují složení společenstev hub, zorientovat a získat odpověď na široké spektrum otázek, týkajících se ekologie hub,“ shrnuje přínos atlasu Petr Baldrian.
Rozhovor s Petrem Baldrianem o jeho výzkumu hub podpořeném Akademickou prémií najdete v časopise A / Věda a výzkum 4 /2017.
O rozmanitém světě hub jsme natáčeli také podcast s Miroslavem Kovaříkem z Mikrobiologického ústavu AV ČR.
Připravil: Martin Ocknecht, Divize vnějších vztahů, SSČ AV ČR
Foto: Pavlína Jáchimová, Tereza Vlková – MBÚ AV ČR, v.v.i., Shutterstock
Přečtěte si také
- Vědci udělali první krok ke geneticky upravenému pivu, co má říz
- Inspiraci pro léčbu civilizačních onemocnění můžeme najít u goril
- Mýty o kaprech aneb Tradiční vánoční ryba z pohledu hydrobiologa
- Analýza tisíců nahrávek ptačích zpěvů přinesla překvapivé závěry
- AUDIO: Dobrodružná věda na Lipně a candátí krize
- Ohrožení ptáci hledají bydlení, kde se dá. Domov jim berou monokultury
- Průmyslová lobby brání snížení emisí, zaznívá z organizace EASAC
- Invaze aneb Jak si rostliny, živočichové a lidé přivlastňují nová území
- FOTO: Putování za včelami přes střechy, vikýře po dutiny stromů
- Co může za barevnou krásu podzimního listí