Zahlavi

Áčko: o ohrožených lesích, baterii ze slané vody a chudých šlechtičnách

22. 06. 2022

Sucho, kůrovec, vichřice… na lesy se v posledních letech valí jedna katastrofa za druhou. Nebo jde o přehnané tvrzení? Možná nejsou v krizi a ohrožení lesy, nýbrž náš lidský pohled na ně. Na stránkách časopisu Akademie věd ČR A / Věda a výzkum jsme se na téma podívali z trochu netradičního úhlu pohledu. Věnujeme se ale i dalším tématům.

titulky acko lesy
2/2022 (verze k listování)
2/2022 (verze ke stažení)

Na lesy se v časopise zaměřují dva články. První, nazvaný Lesy jako lidské dílo, sleduje téma z perspektivy etnologie, historie a sociologie. K tématu se vyjadřují Jiří Woitsch z Etnologického ústavu AV ČR, Jana Stachová ze Sociologického ústavu AV ČR, historik lesů Péter Szabó z Botanického ústavu AV ČR a vegetační ekolog Radim Hédl z téhož pracoviště. Text si přečtěte na str. 18–27.

Druhý článek se nazývá Vědecká laboratoř pod širým nebem a vydáváme se v něm na výpravu do Žofínského pralesa v Novohradských horách. Našimi průvodci nám jsou Přemysl Bobek z Botanického ústavu AV ČR a Lenka Michalčíková a Petr Baldrian z Mikrobiologického ústavu AV ČR. Text najdete na str. 28–35.

Další výběr článků:
Bojovník za čistější prostředíRozhovor s Jiřím Henychem z Ústavu anorganické chemie AV ČR o vědě ve službách ochrany životního prostředí. Od str. 36.

Lesk a bída chudých šlechtičen – Rožmberský palác na Pražském hradě býval místem, ve kterém se habsburská monarchie starala o neprovdané a chudé aristokratky. Od str. 44.

Plynovod a srdce – Šárka Nečasová z Matematického ústavu AV ČR vede jedno z nejúspěšnějších oddělení v Akademii věd – alespoň co do počtu získaných Akademických prémií, nejvýznamnějšího grantu AV ČR. Od str. 56.

Levná baterie ze slané vody – Naše vyhlídky, jak levně a bezpečně skladovat elektrickou energii může zlepšit technologie pokročilé baterie z vody. Od str. 60.

Všechna čísla časopisu A / Věda a výzkum najdete na našich stránkách.

Výtisky zasíláme zdarma všem zájemcům. Kontaktovat nás můžete na adrese wernerova@ssc.cas.cz.

Text: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Josef Landergott, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR

Text je uvolněn pod svobodnou licencí Creative Commons. 

Přečtěte si také

Vědy o Zemi

Vědecká pracoviště

Výzkum ve vědách o Zemi je soustředěn na dvě hlavní oblasti: globálně kontinentální fyzikální a geologické problémy složení, struktury a vývoje zemského tělesa, včetně jeho plynného obalu, a lokálně regionální vlastnosti vnitřní struktury území České republiky, jež představuje unikátní geologickou formaci v Evropě. Historie českých a moravských geologických jednotek, oscilace klimatu a environmentální proměny v nedávné geologické minulosti jsou předmětem rostoucího zájmu, stejně tak jako paleomagnetismus, paleontologie a procesy v horninovém prostředí vyvolané lidskou činností. Studují se příčiny indukovaných seismických vln, je mapována kontaminace půdy a sedimentů, jsou vyhledávány a vyšetřovány lokality vhodné jako případná úložiště radioaktivních odpadů. Přechodové a horní vrstvy atmosféry jakož i bližší okolí Země jsou zkoumány především z globálního hlediska fyziky jejího plynného obalu, zatímco klimatické předpovědi a studium dlouhodobých změn atmosférické cirkulace jsou omezeny převážně na oblast střední Evropy. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 480 zaměstnanci, z nichž je asi 320 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce