Zahlavi

Skafandry a unikátní technologie v Dolních Břežanech

26. 03. 2018

Špičková laserová centra Akademie věd v Dolních Břežanech v pátek navštívila předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová a místopředseda Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček. Provázeli je místopředsedové Akademie věd Jan Řídký a Pavel Baran, který je také místopředsedou RVVI, i členka Akademické rady Markéta Pravdová.

První zastávkou bylo centrum HiLASE, které návštěvě představil jeho vedoucí Tomáš Mocek. „Chtěli bychom se pochlubit: máme tady technologie, za kterými jezdí vědci z celého světa. Nedávno jsme tu měli například zájemce z Japonska," řekl na úvod.

Tomáš Mocek (vpravo) představuje centrum HiLASE. Zleva předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová a místopředseda RVVI Karel Havlíček.

Poté už dohlížel na to, aby všichni dodržovali přísná opatření, která v celém areálu panují. „A nejde jen o návleky, připravte se na skafandry," dodal Mocek. Návštěvníci se tak převlékli do modrých neprodyšných obleků, součástí výstroje byly síťky na vlasy. Laserové technologie jsou totiž velmi citlivé na jakoukoliv nečistotu. Lasery v HiLASE se používají na mikro-obrábění, testování odolnosti optických materiálů, řezání, sváření, odstraňování povlaků a laserové vyklepávání, velký zájem je podle Mocka zejména u zahraničních partnerů - v současnosti tvoří tři čtvrtiny zájemců.

Místopředseda AV ČR Pavel Baran v bílém skafandru ELI

Následovala prohlídka ELI Beamlines, kde na návštěvu čekal jeho vedoucí Roman Hvězda. Centrum, které se má stát nejmodernějším laserovým zařízením na světě, by podle odhadů mohlo začít fungovat na konci letošního roku. Ostatně vedení Akademie si pochvalovalo, jakým tempem pokračují práce - v provozu je první část laserového systému nové generace, jehož komponenty dodala americká Lawrence Livermore National Laboratory. Ze španělského Bilbaa již také dorazila vakuová komora P3, která patří k největším laserovým vakuovým komorám pro civilní výzkum na světě.

V útrobách ELI Beamlines, budoucího nejmodernějšího laserového centra na světě.

Na závěr místopředseda RVVI Karel Havlíček probíral s vedením obou projektu financování a možnosti udržitelnosti. "Základem každého úspěšného projektu je dlouhodobé plánování a byznys plán," řekl v diskusi Karel Havlíček.

Připravila: Alice Horáčková, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Alice Horáčková a Jan Martinek, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR

Místopředseda RVVI Karel Havlíček navštívil ELI a Hilase

ELI se připojí k oslavě Mezinárodního dne světla 2018

Laserová vakuová komora pro experimenty interakce laseru a plazmatu

První část laserového systému nové generace na ELI Beamlines zprovozněna

Zvýšení efektivity protonové terapie poprvé experimentálně prokázáno: Proton-borová záchytná terapie (Proton Boron Capture Therapy)

Místopředseda RVVI Karel Havlíček navštívil ELI a Hilase

ELI se připojí k oslavě Mezinárodního dne světla 2018

prev
next
 
 
 
 
 

 

Ostatně vedení Akademie věd si pochvalovalo, jak rychle postupují práce. I zde se museli návštěvníci pohybovat ve skafandrech, které měly pro změnu bílou barvu.

 

Hlavním cílem ELI (Extreme Light Infrastructure) je vybudování nejmodernějšího laserového zařízení na světě. V něm budou realizovány výzkumné a aplikační projekty zahrnující interakci světla s hmotou na intenzitě, která je asi 10 krát větší než současně dosažitelné hodnoty. ELI bude dodávat ultrakrátké laserové pulsy trvající typicky několik femtosekund (10-15 fs) a produkovat výkon až 10 PW.

ELI přinese nové poznatky potenciálně využitelné v lékařském zobrazování a diagnostice, konstrukci nástrojů pro vývoj a testování nových materiálů, rentgenové optice atd.

 

 

Místopředseda Akademie věd Pavel Baran v neprodyšném skafandru ELI Beamlines

Přečtěte si také