Zahlavi

Které ženy přispěly k rozvoji české a světové vědy?

11. 02. 2019

Již čtvrtým rokem se 11. února slaví Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, který upozorňuje na ženský přínos světovému výzkumu. Do oslav se opět intenzivně zapojilo i Národní kontaktní centrum – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR.

Letošní kampaň začala 4. února a symbolicky skončila 11. února. Národní kontaktní centrum - gender a věda během ní představilo čtyři desítky žen a dívek, které v loňském roce přispěly k rozvoji české i světové vědy. Jsou mezi nimi jak nositelky Nobelovy ceny, tak nadějné gymnazistky. Mezi zářícími českého vědeckého nebe je například nositelka evropského ERC grantu bioložka Kateřina Sam, která na Papui-Nové Guinei vede ornitologickou sekci, dále polární ekoložka Marie Šabacká, která pozoruje život pod ledovcem a loni vyhrála Expedici Neuron, či mladičká biochemička Karina Zadorozhny (Movsesjan), donedávna studentka karlovarského gymnázia, která zkoumá mechanismy na opravu DNA a jejíž výzkum může potencionálně prodloužit délku lidského života. 

„Takový koncentrovaný pohled ukazuje, že ženy ve vědě nehrají žádné druhé housle. V roce 2018 měly na kontě množství důležitých a pro společnost hodně užitečných poznatků,“ říká vedoucí Centra Marcela Linková.

Vedoucí Národního kontaktního centra - gender a věda Marcela Linková

Do kampaně se i letos opět zapojily desítky jednotlivců a řada vědeckých osobností. Byla mezi nimi i předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová, ministr školství, tělovýchovy a mládeže Robert Plaga či předsedkyně Grantové agentury Alice Valkárová. Přidali se i vedoucí Informační kanceláře OSN v Praze Michal Broža, fyzikální chemik Pavel Jungwirth, Martin Bunček a Marcel Kraus z Technologické agentury stejně jako šéfredaktor časopisu Forbes Petr Šimůnek. Z institucí kampaň podpořily Vysoké učení technické v Brně, Jihočeská univerzita, Matematicko-fyzikální fakulta UK, Slezská univerzita v Opavě, CEITEC, nadace Neuron, severské ambasády a další. Česká televize Brno o kampani natočila reportáž.

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě byl vyhlášen Valným shromážděním OSN na sklonku roku 2015. Má připomenout zásadní úlohu žen a dívek ve vědě a podpořit jejich zapojení do výzkumu. Národní kontaktní centrum– gender a věda bylo mezi prvními organizacemi, které na tento denčeskou veřejnost upozornily.

V roce 2017 byly hlavní tématem kampaně oblíbené vědkyně, vysokoškolské pedagožky a myslitelky, zatímco minulý rok to byly vynálezy, zlepšováky a inovace, jejichž autorkami jsou ženy.

Související články:

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě připomene úspěchy vědkyň v loňském roce

Připravily: Naďa Straková, Marie Copánková, NKC - gender a věda, SOÚ AV ČR ve spolupráci s Odborem mediální komunikace, Kancelář AV ČR
Foto: NKC - gender a věda, SOÚ AV ČR

 

Přečtěte si také