Zahlavi

Izrael chce s Akademií věd spolupracovat v oblasti hi-tech a kybernetiky

26. 06. 2017

„Zajímají nás zejména automobily bez řidiče, nanotechnologie, kybernetika, robotika,” uvedl při své první oficiální návštěvě Prahy izraelský ministr pro vědu, technologie a vesmír Ofir Akunis. V Hrzánském paláci na Hradčanech se včera na slavnostním obědě setkal s vicepremiérem Pavlem Bělobrádkem, předsedkyní Akademie věd ČR Evou Zažímalovou a předsedkyní Grantové agentury ČR Alicí Valkárovou. Následovala tisková konference.

Ofir Akunis při té příležitosti navštívil Ústav organické chemie a biochemie AV ČR nebo supermoderní výzkumné centrum zaměřené na laserové technologie ELI Beamlines, které se nachází v Dolních Břežanech a koordinuje ho Fyzikální ústav Akademie věd. „Je to fascinující prostor a doufám, že ho budeme v budoucnosti hodně využívat,” dodal Akunis s narážkou na to, že centrum by mělo být v plném provozu od příštího roku.

Vicepremiér Pavel Bělobrádek právě domluvil spolupráci s izraelským ministrem Ofirem Akunisem

Předsedkyně Akademie věd pak dodala, že díky podpoře z Úřadu vlády se podařilo připravit více než sto výjezdů talentovaných vědeckých pracovníků do Izraele, a to napříč nejrůznějšími obory, nyní také probíhá výběrové řízení na dvě postdoktorandské pozice ve Weizmannově institutu věd, což je jedno z neprestižnějších vědeckých pracovišť na světě.

„Jsem velmi ráda, že se naše spolupráce rozjíždí dobrým směrem. Tedy ona fungovala už předtím, ale nyní ji velmi podporuje i česká vláda,” řekla Eva Zažímalová.

Připravila: Alice Horáčková, Odbor mediální komunikace Kanceláře Akademie věd ČR
Foto: Jan Martinek, Radek Melichar