Zahlavi

Eurokomisař Moedas navštívil laserovou mocnost ELI Beamlines

13. 06. 2018

V sídle ELI Beamlines v Dolních Břežanech se s eurokomisařem Carlosem Moedasem sešli ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga, místopředseda AV ČR Jan Řídký, šéfové dalších dvou pilířů ELI z Rumunska a Maďarska i partneři z Velké Británie, Francie a Německa. Jednali o budoucnosti ELI Beamlines, podpoře výzkumu a vlivu evropských investic na rozvoj regionů.

„Máme velice nabitý program, protože komisař Moedas má na návštěvu České republiky vyhrazených pouhých 24 hodin,“ zdůraznil ve své úvodní řeči ministr Robert Plaga. Právě na jeho pozvání z ledna 2018 Carlos Moedas do Česka přiletěl. Portugalský bankéř, politik a od roku 2014 evropský komisař pro výzkum, vědu a inovace v Evropské komisi Moedas strávil v Dolních Břežanech dvě hodiny, do nichž se musely vejít strategické rozhovory, prohlídka experimentálních prostor ELI Beamlines, přesně vyměřený čas měl i pracovní oběd.

Eurokomisař Carlos Moedas (vpravo) přichází do budovy Eli Beamlines

Ministr Plaga nejprve komisaři Moedasovi představil, jak se díky evropským dotacím změnily nejen Dolní Břežany, ale i přilehlé obce Zlatníky a Vestec tvořící takzvaný region STAR (Science and Technology Advanced Region).

Hvězdný region

„S ELI Beamlines sousedí další laserové centrum HiLASE, nedaleko je výzkumné centrum BIOCEV, excelentní v biotechnologiích a biomedicíně,“ sdělil ministr. Do regionu přichází stále více lidí i firem napojených na velká výzkumná centra. Na pozemku pražského arcibiskupství v Dolních Břežanech bude mít své zastoupení japonská firma Rigaku. Pražské arcibiskupství v současné době přestavuje břežanský zámek na konferenční centrum a sídlo tady má Středočeské inovační centrum. O úspěchu hovoří i první místo v soutěži CzechInvestu v kategorii Investičně atraktivní region.

 

Vedoucí centra HiLASE Tomáš Mocek (vlevo v popředí) v rozhovoru s Johnem Collierem z ELI Delivery Consortium

Bývalý zmocněnec vlády ČR pro evropský výzkum Ivan Wilhelm (vlevo) a Jan Hrušák z Akademie věd ČR

Následoval výčet kroků, které už podnikl mezinárodní tým vědců ve vývoji nej‎intenzivnějšího laserového systému na světě v ELI Beamlines.

Lasery i architektonické ceny

Nejlepší průmyslový a logistický projekt, 1. místo v soutěži Grand Prix architektů 2016 v kategorii novostavba, to je jen několik cen, kterými se pyšní budova ELI Beamlines navržená českým ateliérem Bogle Architects. Akademický kampus na 30 000 m2 propojuje administrativní i laserové budovy, do nichž se vejde více než 300 zaměstnanců, už dnes jich tu je 290. Po instalaci a spuštění čtyřech naplánovaných laserů budou mít vědci z celého světa k dispozici unikátní nástroj umožňující průkopnický výzkum nejen v oblasti fyziky a materiálových věd, ale také v biomedicíně a laboratorní astrofyzice.

Budova ELI Beamlines v Dolních Břežanech

„První experimenty by měli uživatelé zahájit už letos,“ prozradil zásadní informaci místopředseda AV ČR Jan Řídký. Jeden z laserů vyvíjený konsorciem National Energetics v USA a EKSPLA v Litvě by měl dosáhnout jako jediný na celém světě špičkového výkonu 10 petawatt. Pro ilustraci lze říci, že je to síla slunce, které svítí na celou Evropu, zaměřená do jediného bodu.

Na fotografii místopředseda AV ČR Jan Řídký

Co zbývá dořešit?

„V několika posledních měsících jsme se nejvíce zabývali přípravou business plánu a propojení všech tří ELI infrastruktur v České republice, Maďarsku a Rumunsku,“ sdělil ministr Plaga. Nyní je hlavním úkolem ustanovení právnické osoby ELI-ERIC (European Research Infrastructure Consortium). Nový právní subjekt musí ještě schválit Evropská komise a poté bude organizovat a řídit činnosti všech tří pilířů ELI.

Projekt ELI Beamlines realizuje Fyzikální ústav AV ČR a výše investičních nákladů činí takřka 7 500 000 mil. Kč. Z toho 85 % financuje Evropská unie a 15 % prostředků jde ze státního rozpočtu.

Připravila: Vlaďka Coufalová, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Vlaďka Coufalová a archiv ELI Beamlines