
Podivuhodný svět radionuklidů představí slavnostní přednáška Akademie věd
04. 04. 2022
Každý prvek se vyskytuje ve formě izotopů, které se chemicky chovají prakticky stejně. Některé jsou však nestabilní – to jsou radionuklidy. Podléhají radioaktivnímu rozpadu, který doprovázejí různé druhy záření. Člověk umí radionuklidy využít – například v lékařství, ať už v diagnostice či přímo v léčbě, ale také při řešení úloh základního fyzikálního výzkumu. Nesmírně komplexní a zajímavý svět těchto nestabilních nuklidů představí v pondělí 4. dubna na slavnostní přednášce prof. Ondřej Lebeda v budově Akademie věd.
Celý název přednášky zní Podivuhodný svět radionuklidů – od fyziky k medicíně. Ondřej Lebeda při ní posluchače provede překotnou historií objevu radionuklidů a jejich chování; včetně poněkud kuriózních okolností, které pronikání do světa radioaktivity někdy provázely. Přenos poznatků ze studia fyzikálních vlastností radionuklidů k jejich využití v lékařství a zase zpět k základnímu fyzikálnímu výzkumu bude hlavním předmětem jeho vystoupení.
Ondřej Lebeda pracuje v Ústavu jaderné fyziky AV ČR a dlouhodobě se věnuje přípravě radionuklidů pro radiofarmaka, fyzikální výzkum a měření excitačních funkcí jaderných reakcí. Významně přispěl k vypracování alternativní metody přípravy technecia-99m, jednoho z nejpoužívanějších lékařských radioizotopů na světě, v urychlovačích. Zasloužil se také o zakotvení této metody v Evropském lékopisu. V mezinárodním projektu KATRIN pro stanovení klidové hmotnosti neutrina zajišťuje tým Ondřeje Lebedy kalibrační zdroje nezbytné pro precizní charakterizaci systému a zpracování dat.
Slavnostní přednáška je součástí cyklu Akademie věd ČR – špičkový výzkum ve veřejném zájmu. V pondělí 4. dubna ji od 16 hodin můžou lidé sledovat na Facebooku a Youtube Akademie věd ČR a také v iVysílání České televize.
Přečtěte si také
- Narušení chování může předcházet poruchám paměti u Alzheimerovy nemoci
- Centrum elektronové mikroskopie rozšiřuje možnosti vědeckých týmů i průmyslu
- Experiment METRO navržený českými vědci zamíří na ISS
- Temnou minulost republiky zkoumá nový výzkumný projekt Zdivočelá země
- Co (ne)víme o žácích s kvantitativním nadáním? Česko v mezinárodním srovnání
- Čeští vědci vynalezli elektrolyt, který řeší současné problémy baterií
- Devátý ročník Veletrhu vědy je za dveřmi, láká třeba na vesmírné městečko
- Jarmila Kubíková převzala Cenu Antonína Friče za přínos časopisu Živa
- Srovnání platů a mezd: Na potřeby kvalifikovaných zaměstnanců stát připravený není
- Nejen počasí, ale i věda: Nové metody ochrany lesa drží kůrovce na uzdě