
Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek navštívil výzkumné infrastruktury Ústavu fyziky plazmatu AV ČR
02. 11. 2016
Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek navštívil 1. listopadu Ústav fyziky plazmatu AV ČR, kde se setkal s vedením ústavu a také s předsedou Akademie věd ČR prof. Jiřím Drahošem. Zdůraznil, že „Energie z fúze má před sebou slibnou budoucnost a celý svět na ni již netrpělivě čeká“.
Pavel Bělobrádek si prohlédl v doprovodu ředitele ústavu Radomíra Pánka klíčové výzkumné infrastruktury – tokamak COMPASS a Badatelské centrum PALS. Radomír Pánek rovněž při této příležitosti přiblížil místopředsedovi vlády nový projekt - upgrade tokamaku COMPASS (COMPASS-U).
Ústav fyziky plazmatu AV ČR má téměř padesátiletou tradici ve výzkumu řízené termonukleární fúze a v rámci své účasti v evropském společenství EURATOM koordinuje tento výzkum v České republice. Ústav fyziky plazmatu AV ČR provozuje od roku 2010 velkou výzkumnou infrastrukturu - tokamak COMPASS, který je plně integrován do evropského výzkumu fúze v rámci konsorcia EUROfusion a poskytuje zásadní výsledky pro konstrukci a budoucí provoz největšího fúzního projektu na světě – tokamaku ITER – budovaného v současnosti v jižní Francii.
Z důvodu dalšího zvýšení úrovně a excelence výzkumu fúze v České republice, Ústav fyziky plazmatu AV ČR připravuje upgrade stávající infrastruktury, v rámci kterého dojde k výměně stávajícího tokamaku za nový (COMPASS-U). Ten bude představovat světově unikátní kombinaci vlastností – kompaktní tokamak střední velikosti pracující s vysokým magnetickým polem a vysokou hustotou plazmatu podobně jako plánovaný tokamak ITER. První plazma tokamaku COMPASS-U se očekává v roce 2021.
Tokamak COMPASS-U bude nabízet unikátní škálu provozních parametrů a vysokou flexibilitu provozu. Jeho cílem bude přispět zásadním způsobem k řešení klíčových priorit programu Evropské unie pro výzkum termojaderné fúze v rámci konsorcia EUROfusion, se zaměřením na přípravu realizace budoucího prototypu fúzního reaktoru – tokamaku DEMO. „Díky jedinečným vlastnostem bude toto zařízení atraktivní pro výzkumné pracovníky z Evropy i ze světa“, zdůraznil ředitel Ústavu fyziky plazmatu AV ČR Radomír Pánek.
Přečtěte si také
- Vědecká rada na návštěvě v Dolních Břežanech
- Akademický sněm uvítal navýšení rozpočtu. „Je to pozitivní zpráva,“ řekla předsedkyně
- Odborníci hovořili o potenciálu a rizicích genetických modifikací
- ČR hostila 68. plenární zasedání ESFRI
- Potřebujeme ucelenou strategii pro boj se suchem, shodují se čeští odborníci
- Bez omezení benzinové a naftové dopravy nelze splnit cíle Pařížské dohody
- Kosti dokážou to, co kůže a krev. Unikátní výzkum publikoval časopis Nature
- Do Fyziologického ústavu putuje ocenění HR Excellence in Research Award
- Nová databáze DNA představuje vzorky ze starodávných lidských populací
- AV ČR vydala stanovisko k evropskému rámcovému programu Horizon Europe