
Indie projevila zájem o spolupráci s ELI Beamlines
07. 09. 2018
Indický prezident Rám Náth Kóvind a jeho český protějšek Miloš Zeman v pátek 7. září na Pražském hradě zaštítili podpis tří dohod o vzájemné spolupráci, z nichž dvě se týkaly vědecké oblasti. Následoval slavnostní oběd ve Vladislavském sále.
Klíčovým pro akademickou sféru je zejména memorandum o spolupráci ve vědě, které za českou stranu podepsal místopředseda AV ČR Jan Řídký, za indickou stranu pak náměstkyně ministerstva zahraničních věcí Ruchi Ghanashyam, která zde zastupovala Radu pro vědecký a průmyslový výzkum.
Nové možnosti
„Potěšilo mě, že indický prezident uvedl ve svém projevu i naše laserové centrum ELI Beamlines jako příklad oblasti, ve které se otevírají zcela nové možnosti,“ konstatoval místopředseda AV ČR Jan Řídký. Výzkumné pracoviště ELI Beamlines v Dolních Břežanech spravuje Fyzikální ústav Akademie věd ČR a indický prezident Náth Kóvind ho navštívil během víkendu.
Memorandum na Pražském hradě podepsal místopředseda AV ČR Jan Řídký a náměstkyně indického ministerstva zahraničních věcí Ruchi Ghanashyam
Memorandum navazuje na starší protokol z roku 1995 a týká se kooperace ve všech vědních oblastech kromě humanitních a sociálních věd. Upravuje také pracovní projekty mobility, tedy vzájemnou výměnu vědců a jejich zahraniční pobyty.
Rada pro vědecký a průmyslový výzkum (Council of Scientific and Industrial Research) je největší výzkumnou a vývojovou organizací v Indii, vznikla v roce 1942 a zaměstnává na 12 000 lidí. Zahrnuje 38 národních ústavů, 39 center a 3 inovační centra, přičemž těžištěm jejího výzkumu jsou léčiva, průmyslové katalyzátory či technologie na zpracování kůže. Jde o nezávislou instituci, byť ji z velké části financuje ministerstvo pro vědu a technologie.
Připravili: Alice Horáčková a Milan Pohl, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Hana Brožková, Fotoarchiv Kanceláře Pražského hradu
Přečtěte si také
- Vědecká rada na návštěvě v Dolních Břežanech
- Akademický sněm uvítal navýšení rozpočtu. „Je to pozitivní zpráva,“ řekla předsedkyně
- Odborníci hovořili o potenciálu a rizicích genetických modifikací
- ČR hostila 68. plenární zasedání ESFRI
- Potřebujeme ucelenou strategii pro boj se suchem, shodují se čeští odborníci
- Bez omezení benzinové a naftové dopravy nelze splnit cíle Pařížské dohody
- Kosti dokážou to, co kůže a krev. Unikátní výzkum publikoval časopis Nature
- Do Fyziologického ústavu putuje ocenění HR Excellence in Research Award
- Nová databáze DNA představuje vzorky ze starodávných lidských populací
- AV ČR vydala stanovisko k evropskému rámcovému programu Horizon Europe