Zahlavi

Biochemik Jan Konvalinka převzal cenu předsedkyně RVVI za popularizaci

08. 12. 2023

Účinkuje v pořadech Českého rozhlasu a pravidelně vystupuje i v dalších médiích především v souvislosti s virovými nákazami, onemocněním covid-19 a vývojem vakcín. Za zpřístupňování vědy veřejnosti převzal ve čtvrtek 7. prosince 2023 v Hrzánském paláci ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR Jan Konvalinka Cenu předsedkyně RVVI za propagaci a popularizaci výzkumu, vývoje a inovací.

V zastoupení nemocné ministryně Heleny Langšádlové předávala cenu Janu Konvalinkovi náměstkyně Jana Havlíková.

„Ta cena je pro mě velká pocta. Zní to sice jako fráze, ale je to závazek. A co se taky obvykle říká, a taky je to pravda, že v tom nejedu sám,“ říká k ocenění Jan Konvalinka. „Jede v tom se mnou můj přítel, pan profesor Machala, se kterým jsme řadu věcí dělali společně. Jedou v tom skvělí novináři a novinářky, se kterými jsem měl to potěšení spolupracovat, jako například Bára Tachecí, Martina Mašková nebo Aleš Palán. A úplně na začátku to byl můj vzácný přítel Milan Uhde, kterému posílám velké díky. S ním jsem měl v devadesátých letech v České televizi první pořady, které lze nazvat vědeckopopulárními,“ dodává oceněný vědec.

Jak již dříve sdělila ministryně pro výzkum vývoj a inovace a předsedkyně Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) Helena Langšádlová, popularizace výzkumu je záslužná činnost. Pomáhá totiž nahlédnout do různých oborů a pochopit přínos výsledků bádání. „Jsem velmi potěšena, že mohu udělit toto ocenění z pozice předsedkyně RVVI právě Janu Konvalinkovi, který se řadu let zasluhuje o zpřístupnění vědeckých poznatků veřejnosti a významně tak činil i v době koronavirové pandemie,“ poznamenala při oznamování výběru laureáta.

Předávání se zúčastnili i předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová, prorektor Univerzity Karlovy Ladislav Krištoufek, členové RVVI a další osobnosti české vědy.

Jan Konvalinka je spoluautorem publikace Viry pro 21. století a o svůj pohled na život, viry a vědu se podělil se čtenáři v knize Spánek rozumu plodí příšery. Má na kontě více než 140 odborných prací, je mimo jiné předsedou vědecké rady Nadace Neuron a získal mnohá ocenění, například Dattovu medaili Federace evropských biochemických společností nebo Medaili Učené společnosti ČR.  Za popularizaci jej ocenili v roce 2021 i organizátoři festivalu vědeckých filmů AFO v Olomouci.

Cena předsedy/předsedkyně RVVI za propagaci a popularizaci výzkumu, vývoje a inovací se uděluje od roku 2016. Získali jej například Jiří Grygar z Fyzikálního ústavu AV ČR, Jan Žďárek, který působil v Entomologickém ústavu a v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, a Václav Cílek z Geologického ústavu AV ČR.

Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Úřad vlády ČR

2023_12_08_Konvalinka1

2023_12_08_Konvalinka1

2023_12_08_Konvalinka3

2023_12_08_Konvalinka3

Přečtěte si také