
Akademie věd ČR představuje nové dokumenty o přírodních hrozbách v České republice
24. 04. 2017

První tři díly cyklu populárně-vědeckých dokumentů s názvem Tiché hrozby budou mít svou českou premiéru už tento týden na festivalu Academia Film Olomouc (AFO) 2017. Tiché hrozby vypovídají o tom, jak současná moderní věda dokáže přírodním hrozbám předcházet či zajistit taková opatření, která by ničivé dopady katastrof alespoň redukovala. V dalších měsících proběhnou projekce dokumentů s tvůrci a přímými účastníky výzkumů na českých středních školách a institucích věnujících se popularizaci vědy.
Magnetické bouře, změny klimatu, extrémní sucha, bleskové povodně, sesuvy, seismická aktivita či vulkanická činnost. To vše čím dál tím častěji ovlivňuje životy lidí, a to i v České republice. Je možné těmto jevům předcházet, předpovídat je? Jak odstranit nebo redukovat jejich následky? Série dokumentů Tiché hrozby na všechny tyto otázky odpovídá z pohledu českých vědců.
Důvodem, proč AV ČR přistoupila k výrobě tohoto vědecko-populárního dokumentárního projektu, je potřeba prezentace české vědy prostřednictvím žánru, kterému se v českém prostředí stále nedostává příliš prostoru ani produkčního, ani mediálního. „Česká věda v oblasti mediální prezentace široké veřejnosti bohužel stále zaostává například za anglosaským prostředím, kde má vědecko-populární dokument své letité místo v hlavním vysílacím schématu televize BBC,” říká předsedkyně AV ČR prof. Eva Zažímalová.
„Domníváme se, že právě tato forma nového cyklu AV ČR o českých vědcích, jejich práci, nadšení, jež vyvolává příroda a její energie, by mohla české publikum zaujmout a pomoci porozumět tomu, proč je důležité investovat do vědy. Věříme, že se nám v brzké době podaří najít distribučního partnera, díky kterému se Tiché hrozby dostanou k co největšímu počtu diváků,“ doplňuje RNDr. Josef Stemberk, CSc., odborný supervizor cyklu.
„Cyklus Tiché hrozby rozhodně nevyvolává senzace a nechce ani dramaticky děsit veřejnost například příchodem extrémního sucha či změnou klimatu. Naopak. Na všechny tyto přírodní jevy nahlížíme spíše jako na přirozený vývoj a projev života naší planety,” říká Martina Spurná, režisérka a scenáristka seriálu. „Celý cyklus tak mezi řádky vyjadřuje poselství, že příroda sama o sobě hrozbou není. Je to právě člověk, který do ní vstupuje a svým způsobem života do ní zasahuje, čímž se sám ohrožuje a je vlastně ‚tichou’ hrozbou sám sobě,” dodává režisérka.
Více informací naleznete v tiskové zprávě a na webových stránkách www.tichehrozby.cz
Tiché hrozby (2017)
Producent: Akademie věd ČR
Vyrábí: Středisko společných činností AV ČR, Odbor audiovizuálních technologií
Námět, scénář, režie: Martina Spurná
Odborný supervizor: Josef Stemberk
Výkonná produkce: Václav Špaček
Kamera: Tomáš Kopecký, Petr Janžura
Dramaturgie: Adam Brothánek
Hudba: Michal Rataj
Zvuk: Jan Štindl
Jednotlivé díly:
- Díl: Blízký vesmír
- Díl: Klima
- Díl: Extrémy počasí
- Díl: Krajina v pohybu
- Díl: Zemětřesné roje
Přečtěte si také
- Příslib nové vědecké generace. O studentské stáže v AV ČR je rekordní zájem
- Startuje další série NEZkreslené vědy. Přiblíží fyziku, vesmír i historii
- Áčko: O obrazech, technologiích a násilí během koronaviru
- Česká věda má nadějné pokračovatele. Představila je studentská konference
- Začíná Noc vědců. Ústředním tématem je robot a jeho vztah k člověku
- Porotu soutěže Věda fotogenická 2020 okouzlil pohled predátora
- Ohlédnutí za dvacátým ročníkem festivalu Týden vědy a techniky
- Středoškoláci se mohou stát vědcem na zkoušku. Umožní to stáž AV ČR
- Začíná jubilejní Týden vědy a techniky AV ČR. Letos poprvé online
- Akademie věd ČR má nové specialisty pro transfer technologií