
Áčko: O výzkumu mozku, epidemii prasečího moru i radiaci
11. 03. 2020
O nejsložitějším orgánu lidského těla se stále objevují nové vědecké studie. Zkoumá se, jak funguje bolest, paměť, sluch a zrak, ale i jak porazit nemoci typu Alzheimerova choroba nebo epilepsie. Přečíst si o tom můžete v novém Áčku – časopisu Akademie věd ČR A / Věda a výzkum.
Zatím přesně nevíme, jak se ze souhry miliard elektrických a biochemických pochodů rodí lidské vědomí nebo představivost. Není snadné tyto fenomény pochopit, přestože vidíme až na úroveň jednotlivých neuronů. „Myslím, že najít odpovědi potrvá ještě několik staletí,“ říká Josef Syka z Ústavu experimentální medicíny AV ČR. Mnohem blíže je naopak nalezení léčby na některé poruchy – schizofrenii nebo Alzheimerovu chorobu. „Tam se blížíme horizontu několika desítek let.“ Více v článku MOZEK: Tajemný H. M. a jeho odkaz od strany 19.
Další výběr článků:
Rukopisy jako živý symbol – Rukopisy královédvorský a zelenohorský vycházely kdysi častěji než Máchův Máj a Babička Boženy Němcové. Po mnoho let byly nejpřekládanějšími českými díly. Inspirovaly básníky, sochaře i hudební skladatele. Jako fascinující příběh mystifikace mají sílu inspirovat dodnes.
Divočáci za časů moru – Celý svět v současné době žije epidemií nemoci způsobené novým koronavirem. Sociální antropolog Luděk Brož se zabývá jinou epidemií: africkým morem prasat. Zkoumá měnící se vztahy mezi komunitou zvěrolékařů, myslivců a divokými prasaty.
Pozor, nebezpečí radiace – Vojenské mise, radiologie, ukládání jaderného odpadu, ale třeba i lety do vesmíru – spojuje je životu a zdraví nebezpečné ionizující záření. Nové cesty, jak se před ním ochránit, hledají čeští vědci.
Složité návraty – Druhou světovou válku přežil jen zlomek československých Židů, z koncentračních táborů se vraceli s podlomeným zdravím a bez rodiny. Tragédie tím ale pro ně nekončily, novým represím čelili zejména německy mluvící Židé.
Čtvrtletník A / Věda a výzkum vydává Akademie věd ČR v tištěné i elektronické formě. Jeho hlavním cílem je představit veřejnosti poutavou formou výzkumy vědců a vědkyň z pracovišť Akademie věd ČR.
Všechna čísla jsou ve formátu PDF a v listovací verzi k dispozici na webové stránce AV ČR.
1/2020 (verze k listování)
1/2020 (verze ke stažení)
Připravila: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Shutterstock
Přečtěte si také
- Startuje další série NEZkreslené vědy. Přiblíží fyziku, vesmír i historii
- Áčko: O obrazech, technologiích a násilí během koronaviru
- Česká věda má nadějné pokračovatele. Představila je studentská konference
- Začíná Noc vědců. Ústředním tématem je robot a jeho vztah k člověku
- Porotu soutěže Věda fotogenická 2020 okouzlil pohled predátora
- Ohlédnutí za dvacátým ročníkem festivalu Týden vědy a techniky
- Středoškoláci se mohou stát vědcem na zkoušku. Umožní to stáž AV ČR
- Začíná jubilejní Týden vědy a techniky AV ČR. Letos poprvé online
- Akademie věd ČR má nové specialisty pro transfer technologií
- Časopis AΩ: Invaze, sopky v Česku a jazyk raperů na vzestupu