Výběrová řízení

23. 08. 2022
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i. vyhlašuje v souladu se zákonem č. 283/1992 Sb. o Akademii věd České republiky, ve znění zákona č. 420/2005 Sb. a Stanov AV ČR výběrové řízení na pozici Vědecký pracovník/doktorand se zaměřením na mapování sociálně ekologických systémů.

Ústav výzkumu globální změny Akademie věd České republiky (CzechGlobe), oddělení společenského rozměru globální změny hledá vědeckého pracovníka/doktoranda se zaměřením na mapování sociálně-ekologických systémů v projektu Coop4Wellbeing.

Zaměstnavatel

Ústav výzkumu globální změny AV ČR (CzechGlobe) je jedním z institutů Akademie věd ČR. CzechGlobe se zaměřuje na komplexní vědecký výzkum v oblasti globální klimatické změny a jejích dopadů na atmosféru, zemské ekosystémy a lidskou společnost za využití nejaktuálnějších vědeckých poznatků, metod a technik. Výzkum se soustředí především na vývoj klimatu a jeho budoucí scénáře, uhlíkový cyklus, efekty měnících se podmínek na biodiverzitu a ekosystémy a na dopady budoucího vývoje na chování lidské společnosti.

Oddělení společenského rozměru globální změny  se zaměřuje na interakce mezi lidskou společností, přírodními systémy a globální změnou. Zkoumáme sociálně-ekologické aspekty udržitelnosti prostřednictvím inter- a trans-disciplinárních přístupů, a to s důrazem na praktické využití našich výsledků v oblasti tvorby politik apod. Do výzkumných projektů zapojujeme vědce a znalosti z řady disciplín, občanskou společnost a další aktéry tak, abychom společně vytvářeli relevantní znalosti a řešení potřebná pro řešení environmentálních problémů.

O projektu

V projektu Coop4Wellbeing: Role participativního výzkumu sociálně-ekologických vazeb ve zvyšování efektivity mezinárodní rozvojové spolupráce usilujeme o vyšší provázanost vědy a aplikovaného výzkumu s českou rozvojovou spoluprací. Naším hlavním cílem je převedení výzkumných poznatků týkajících se vazeb a interakce mezi společností a přírodou do praxe české rozvojové spolupráce (ZRS ČR). Za tímto účelem propojujeme potřeby aktérů ZRS ČR při realizaci projektů v cílových zemích s výsledky terénního výzkumu sociálně-ekologických dynamik v případové studii v Zambii. Coop4Wellbeing je založen na několikastupňovém participativním procesu a vzájemné spolupráci, čímž zajišťujeme co nejvyšší využití výsledků v praxi. Dosavadní výstupy projektu jsou k nahlédnutí zde a zde.

Pracovní náplň

  • Design participativních seminářů workshopů v Zambii a v ČR se zaměřením na mapování sociálně-ekologických vazeb a scénářů budoucího vývoje
  • Analýza souvisejících kvalitativních a kvantitativních dat
  • Práce s vědeckou literaturou (rešerše apod.)
  • Podílení se na zpracování reportů, publikací apod.
  • Spolupráce s výzkumným týmem

Požadujeme

  • Dokončené vysokoškolské vzdělání (magisterské nebo doktorské) v oblasti rozvojových studií, environmentálních studií, geografie, sociologie, antropologie, politická ekologie, politická ekonomie a příbuzných oborů
  • Zkušenosti s designem a implementací „mixed-methods“ a participativního výzkumu
  • Zkušenosti s kvalitativní analýzou
  • Kulturní sensitivitu
  • Schopnost samostatné práce s odbornou a vědeckou literaturou
  • Schopnost práce s MS Office (word, excel, powerpoint)
  • Týmová spolupráce a organizační dovednosti
  • Výborné komunikační dovednosti slovem i písmem v anglickém a českém jazyce
  • Ochota účastnit se výzkumného pobytu v Zambii (předběžně leden/únor 2023)

Výhodou

  • Zkušenosti se sociálně-ekologickým výzkumem a systémovými přístupy (př. social-ecological systems, apod.)
  • Znalost prostředí rozvojové spolupráce
  • Zkušenost s prací/výzkumem v regionu sub-saharské Afriky či jiném, kulturně sensitivním prostředí
  • Dokončené doktorské vzdělání/studium v doktorském programu
  • Schopnost práce se softwarem pro kvalitativní a kvantitativní analýzu dat (MAXQDA; Atlas.ti, Vensim apod.)

Nabízíme

  • Zajímavou a perspektivní vědeckou práci s přesahem do praktického uplatnění v zázemí pracoviště Akademie věd ČR
  • Možnost dalšího vzdělávání a kariérního rozvoje
  • Podílení se na přípravě budoucích vědeckých projektů
  • Odpovídající mzdové ohodnocení
  • Vysokou míru flexibility při práci s důrazem na kvalitní vědecké výstupy

Místo výkonu: Praha

Délka úvazku: na dobu určitou do konce projektu (prosinec 2023)

Výše úvazku: 0,5

Datum nástupu: 1.10.2022 nebo dle domluvy

Datum uzávěrky přihlášek: 18.9.2022

Přihlášky se strukturovaným odborným životopis a motivačním dopisem zasílejte do 18.9.2022 na
e-mailovou adresu
jobs@czechglobe.cz (v předmětu e-mailu uveďte název pozice). Ve strukturovaném životopise se zaměřte také na Vaše zkušenosti s výzkumem. V motivačním dopise popište, proč se hodíte na výše popsanou pozici. Jako nepovinou přílohu můžete zaslat ukázku Vašich odborných publikací (max. 3). V případě dotazů se obracejte na Dr. Lenku Suchou (sucha.l@czechglobe.cz).