Zahlavi

V Galerii Makráč bují rostliny z PET lahví. Vytvořila je Veronika Richterová

18. 11. 2019

Galerie Makráč na pražských Petřinách poskytovala za minulého režimu prostor mnoha nonkonformním a neoficiálním umělcům. Vyhledávaným výstavním místem je však i dnes, jak ukazuje současná expozice známé umělkyně Veroniky Richterové. Jmenuje se Čtyři generace vegetace a je celá z PET lahví.

Expozice se nachází v Ústavu makromolekulární chemie AV ČR a představuje sbírku plastových rostlin, které Veronika Richterová vytvářela z nalezených PET lahví od roku 2004. Prazvláštní plastové rostliny připomínající kaktusy, přesličky, kapradiny či třeba fíkovníky zdobí chodbu galerie a zároveň se odrážejí na podlaze a v oknech, což jenom umocňuje iluzi exotické přírody. K vidění je i nejnovější generace stromů a květin, které sochařka představila letos na jaře v legendárním pařížském obchodním domě Printemps.

Rcihterova2

Autorka Veronika Richterová uspořádala přes padesát samostatných výstav v Čechách i zahraničí, zúčastnila se řady mezinárodních přehlídek, sympozií a skupinových výstav a v různých lokalitách realizovala nesčetně workshopů. Nashromáždila víc než 4000 PET lahví různého designu ze 120 států světa, tato unikátní sbírka tvoří základ budoucího PET-ART muzea.

Expozice, jejíž kurátorkou je Dagmar Šubrtová, vznikla v rámci festivalu Týden vědy a techniky, otevřená je však až do 3. ledna 2020. Přístupná je zdarma od pondělí do pátku, od 8 - 18 hodin na adrese Galerie Makráč, Heyrovského nám. 2, Praha 6 - Petřiny.

Připravila: Daniela Illnerová, Ústav makromolekulární chemie AV ČR ve spolupráci s Alicí Horáčkovou, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Michal Cihlář pro Ústav makromolekulární chemie AV ČR