Zahlavi

Začal Veletrh vědy!

08. 06. 2017

Sáhnout si na laboratorní myš, prohlédnout si jaderný reaktor pomocí virtuální reality nebo podebatovat s filozofy – to vše a mnoho dalšího nabízí Veletrh vědy, který dnes začal na pražském výstavišti PVA EXPO v Letňanech. Akce pro studenty, pedagogy a všechny zvídavé návštěvníky, kteří se zajímají o vědu a výzkum, potrvá do soboty 10. června. Vstup je zdarma.

Veletržní brána se otevřela dnes v 10.00 a výstavní halu zaplnily skupiny zejména mladých lidí. Jejich kroky vedly mimo jiné do Keplerova sálu na vědeckou show o tekutém dusíku. Další návštěvníci pak zamířili mezi stánky, kde se představují jednotlivé ústavy Akademie věd ČR, univerzit a jiných vystavovatelů.

U stánku Biologického centra AV ČR si zájemci o přírodu se zájmem prohlíželi živé housenky bource morušového, včely a šváby, u stánku Ústavu pro českou literaturu AV ČR si studenti listovali 70 let starým komiksovým časopisem a nečekaný zájem vzbudila také myslírna Filosofického ústavu AV ČR – černá budka, do které se můžete zavřít se sluchátky na uších a nechat volný průchod myšlenkám.

Součástí Veletrhu vědy je Zóna pro učitele a Kariérní zóna s informacemi o uplatnění absolventů. Letošní novinkou jsou panelové diskuse na témata současné společnosti a špičkového výzkumu s moderátorem Václavem Moravcem a předními odborníky české vědy.

„Třetí ročník Veletrhu vědy ukazuje to nejzajímavější, co může česká věda v současné době nabídnout. Vědecká pracoviště Akademie věd ČR zde prezentují horké novinky ze svých výzkumů,“ vysvětluje PhDr. Kateřina Sobotková, ředitelka Divize vnějších vztahů Střediska společných činností Akademie věd ČR.

A co dalšího lze na Veletrhu vědy spatřit? Psychologický ústav AV ČR připravil ukázku z výstavy Klamárium plnou zábavných optických klamů. Expozice Zmizelá středověká Praha v podání Archeologického ústavu AV ČR ukáže prostřednictvím detailních animací, jak vypadal středověký Pražský hrad, jak se stavěly pilíře Karlova mostu nebo jaké dnes již zaniklé památky zdobily středověkou Prahu.

Ústav experimentální botaniky AV ČR představuje laboratorní pěstování rostlin ve skle a tajemství rostlinných buněk pod mikroskopem. Ústav fyziky materiálů AV ČR ukazuje pokusy znázorňující účinky elektrického i mechanického napětí a neobvyklé chování materiálů.

Česká společnost GSP mincovna dovezla na Veletrh vědy světový unikát - model největší ražené mince na světě a také známá vejce Faberge, která vystavuje také ve svém novém muzeu House of Faberg.

Výběr z dalšího programu:

- Panelová debata pro fanoušky vesmíru: Na Mars! Zúčastní se jí Jiří Grygar z Fyzikálního ústavu AV ČR, Michal Švanda z Astronomického ústavu AV ČR a novinář, publicista a propagátor kosmonautiky Pavel Toufar. V pátek 9. června od 13.00.

- Panelová debata na aktuální téma Strach z islamizace. Hosté: Bronislav Ostřanský z Orientálního ústavu AV ČR s geologem, klimatologem a filozofem Václavem Cílkem z Geologického ústavu AV ČR a s islamologem Ondřejem Beránkem, ředitelem Orientálního ústavu AV ČR. Diskuze je na programu 10. června od 13.00.

- Multimediální show s průvodci Pavlem Suchanem z Astronomického ústavu AV ČR a hercem Pavlem Liškou přenese návštěvníky do vesmíru (v sobotu od 16.00 a od 17.00) Veškeré informace o programu naleznete na webových stránkách Veletrhu vědy.

Připravil: Odbor akademických médií SSČ AV ČR
Foto: Pavlína Jáchimová, AV ČR

 

   Generální partner Veletrhu vědy

      

 

 

          Partner Veletrhu vědy

 

Veletrh-vědy-1

Veletrh-vědy-1

Veletrh-vědy-10

Veletrh-vědy-10

Veletrh-vědy-11

Veletrh-vědy-11

Veletrh-vědy-13

Veletrh-vědy-13

Veletrh-vědy-14

Veletrh-vědy-14

Veletrh-vědy-16

Veletrh-vědy-16

Veletrh-vědy-17

Veletrh-vědy-17

Veletrh-vědy-2

Veletrh-vědy-2

Veletrh-vědy-4

Veletrh-vědy-4

Veletrh-vědy-5

Veletrh-vědy-5

Veletrh-vědy-6

Veletrh-vědy-6

Veletrh-vědy-7

Veletrh-vědy-7

Veletrh-vědy-8

Veletrh-vědy-8

Veletrh-vědy-9

Veletrh-vědy-9