Zahlavi

Workshopy na míru pomohou pracovištím Akademie věd s autorskými právy či patenty

12. 05. 2021

Zájem o vzdělávací akce ušité na míru pracovištím Akademie věd ČR roste. Online workshopy reagují na jejich konkrétní potřeby z oblasti transferu znalostí. Program spustilo Centrum transferu technologií AV ČR již loni a pozitivní ohlasy z ústavů na sebe nenechaly dlouho čekat. Možnosti přiučit se více o náročném tématu nedávno využil například Filosofický ústav AV ČR.

Když se řekne zákon číslo 121/2000 Sbírky, mnohým hned vytane na mysli autorský zákon. Význam a role autorského práva v současnosti stoupá – majitelé práv, autoři, autorské kolektivy, ale i zaměstnavatelé si stále více uvědomují jejich cenu a potřebu efektivní ochrany. Základní orientace v této oblasti je dnes součástí znalostní výbavy řady profesí, vědecké pracovníky ani jejich administrativní podporu nevyjímaje.

První interaktivní workshop na míru, který pořádal CeTTAV pro kolegy z Filosofického ústavu AV ČR, nabídl autorské právo v souvislostech výzkumné práce. Lektoři, Lenka Scholzová a Michal Beluský, rozdělili program do dvou bloků zaměřených na základy autorského práva ve vědecké praxi a zvláštní případy, kam spadají kolektivní a souborná díla, práva k softwaru a databázím a pravidla na pracovištích Akademie věd ČR. Lektoři seznámili účastníky s typy autorských děl a možnostmi jejich užití tak, aby byla respektována práva autorů i jejich zaměstnavatelů.

„Seminář jsem vnímala jako příležitost dozvědět se více jednak o autorském právu jako takovém, jednak o potížích, které v této souvislosti řeší kolegové z ústavu. Očekávání se naplnila,“ zhodnotila přínos programu Julie Černá, vědecká tajemnice Filosofického ústavu AV ČR.

Workshop k autorskému právu mezi členy ústavu vyvolal živý ohlas a dočkal se dokonce pokračování. Navázalo na něj další setkání, které se věnovalo především odpovědím na konkrétní otázky účastníků a poskytlo prostor pro hlubší diskuzi o tématech jako neoprávněný zásah do autorského díla, dohoda o převodu práv k dílu nebo autorský honorář versus zaměstnanecké dílo.

V divočině licencí a patentů
Vedle autorských práv může být oříškem i samo licencování výsledků výzkumu. Jak s nimi pracovat, jak vědecké objevy ochránit a připravit k dalšímu využití? Jak nastavit vzájemná pravidla při výzkumné spolupráci a komu náleží jaká práva?

K důležitým součástem strategického posuzování každého případu transferu znalostí patří rovněž finanční rozvaha. Jak tedy efektivně postupovat při finálním uplatnění patentu na trhu?

Nejen na tyto otázky CeTTAV odpovídá v dalších tematických workshopech na míru, zájem již projevily například Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, Ústav pro českou literaturu AV ČR, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR či laserové centrum HiLASE nebo Biologické centrum AV ČR.

Aktuální přehled vzdělávacích akcí najdete na Portálu transferu AV ČR.

Připravili: Jana Bečvářová a Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR; Jiří Kavan, Centrum transferu technologií AV ČR
Foto: Shutterstock