
Význačný fyzik Roland Wiesendanger získal čestné ocenění Akademie věd
14. 05. 2019
Německý fyzik Roland Wiesendanger, který na univerzitě v Hamburku vede vlastní skupinu v oblasti nanověd, obdržel v úterý 14. května čestnou medaili „De scientia et humanitate optime meritis“. Cenu mu v prostorách Fyzikálního ústavu AV ČR předal člen Akademické rady Pavel Krejčí.
Wiesendanger dnes v Praze zároveň vystoupil s odborným seminářem (vedeným v anglickém jazyce) na téma svého aktuálního výzkumu, v němž propojuje několik oblastí a který nabízí velké možnosti využití jak v průmyslu, tak medicíně či komunikačních technologiích.
Spinové vlastnosti materiálů
Roland Wiesendanger je průkopníkem spinového rozlišení rastrovací tunelové mikroskopie a spektroskopie s atomárním rozlišením, díky čemuž získal zcela nové poznatky o spinových vlastnostech materiálů na atomárním měřítku.
Jeho skupina jako první prokázala možnost dosažení spinového rozlišení na atomární úrovni pomocí rastrovací tunelové mikroskopie a měření výměnné interakce mezi jednotlivými atomy pomocí mikroskopie atomárních sil. Dále jako první pozoroval atomárně rozlišené spinové struktury na površích feromagnetů a antiferomagnetů. Experimentálně demonstroval možnost logických operací pomocí spinových stavů atomárních řetízků.
Tři ERC granty
Roland Wiesendanger je zároveň nositelem mnoha zahraničních ocenění, včetně Ceny Julia Springera pro aplikovanou fyziku v roce 2016, třikrát se mu dokonce podařilo získat prestižní grant Evropské výzkumné rady (ERC), naposledy v loňském roce.
Tento německý expert je také v dlouholetém kontaktu s českými vědci, ve dvou obdobích vedl divizi nanostruktur Mezinárodní unie vakuových věd, technologií a aplikací (IUVSTA) a předsedal řídícímu výboru Mezinárodní konference o nanovědách a technologiích (ICN+T), které se konají od roku 2006. V pořádání této význačné přehlídky se vystřídala řada světových měst, mimo jiné Stockholm, Peking, Paříž a loni se k nim připojilo i Brno, kde konferenci spolupořádal Fyzikální ústav AV ČR.
Wiesendanger se také intenzivně věnuje studentům a spolupracuje s Fyzikálním ústavem při přípravě série mezinárodních letních škol Physics at Nanoscale, které mají velký ohlas.
Připravila: Na základě materiálů Fyzikálního ústavu AV ČR Alice Horáčková, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Martin Vokroj, Fyzikální ústav AV ČR (v textu) a archiv Rolanda Wiesendangera
Přečtěte si také
- BIOCEV pokračuje v úspěšných projektech: ve výzkumech rakoviny i neplodnosti
- AV ČR by měla opět vést Eva Zažímalová, její kandidaturu potvrdil Akademický sněm
- Grantová agentura ČR podpoří vědce AV ČR stovkami milionů korun
- Předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová bude radit politikům v Bruselu
- Věda blíž lidem. Předsedkyně AV ČR udělila ceny za popularizaci
- Zemřel Rudolf Zahradník, první předseda Akademie věd ČR
- Omezení provozu budovy AV ČR
- FOTO: Ústav geoniky AV ČR aneb Na návštěvě nejvzdálenějšího pracoviště Akademie věd ČR
- FOTO: Filosofický ústav AV ČR aneb Za hranice české vědy
- Vědní obory „dostaly známky“. První fáze hodnocení Akademie věd ČR je u konce