Zahlavi

Téma: ASTRONOMIE – Vstupte do černé díry

12. 05. 2017

Výstavu s názvem „Ad Infinitum (Do nekonečna)“ zahájila 11. května 2017 předsedkyně Akademie věd prof. Eva Zažímalová a ředitel Astronomického ústavu AV ČR prof. Vladimír Karas. S nadsázkou řečeno jde o instalaci, kterou nikdy nikdo neviděl – ústředním motivem výstavy jsou totiž černé díry. A pochopitelně i výzkum Astronomického ústavu.

Černé díry poskytují klíčové spojení mezi Einsteinovou teorií gravitace a kosmickými objekty, které mohou astronomové ve vesmíru pozorovat a studovat. „V roce 1911 pracoval na univerzitě v Praze tehdy začínající vědec Albert Einstein na základech svých pozdějších teorií. Tehdy ještě neznal jejich dva nejdůležitější důsledky – gravitační vlny a černé díky. Trvalo to dalších sto let, než se podařilo oba fenomény pozorováním potvrdit. Byť pro někoho toto potvrzení stále zůstává s otazníkem,“ uvedl na zahájení ředitel Astronomického ústavu prof. Vladimír Karas.

Ředitel Astronomického ústavu AV ČR Vladimír Karas (uprostřed) a předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová na snímku s moderátorem vernisáže Danielem Stachem.

Právě černé díry se staly ústředním prvkem výstavy Ad Infinitum. Její součástí je ojedinělá expozice, která návštěvníky přenese do prostoročasu kolem černé díry a umožní zaposlouchat se do rentgenových vln převedených na frekvenci slyšitelného zvuku. Výstava také přibližuje mezinárodní výzkumné programy, na nichž se Astronomický ústav podílí – např. Evropské jižní observatoře, Evropské kosmické agentury či evropského projektu Strong Gravity, zaměřujícího se na výzkum černých děr. Právě to ocenila v projevu předsedkyně AV ČR prof. Eva Zažímalová, která zmínila svou návštěvu Evropské jižní observatoře v Chile, kde oceňují významné zapojení Astronomického ústavu.

Výstava je k vidění od 12. května do 4. července 2017 v Galerii Věda a umění (Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1), v pracovní dny vždy mezi 10. a 18. hodinou.


Na snímku Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR

Doprovodný program

Středa 24. května 2017, 17:00 hod., Galerie Věda a umění, Národní 3, Praha 1:
Komentovaná prohlídka pro veřejnost. Vědci z Astronomického ústavu, kteří zkoumají extrémně hmotné objekty ve vesmíru, především černé díry, vás provedou výstavou a vysvětlí, co by se s vámi dělo v její blízkosti.

Sobota 10. června 2017, 19:00–01:00 hod., Galerie Věda a umění, Národní 3, Praha 1:
Pražská Muzejní noc. Pozorování noční oblohy dalekohledem v zahradě Akademie věd ČR. Komentované prohlídky s autory výstavy ve 20:00 a 22:00 hod.

Středa 21. června 2017, 17:00, Galerie Věda a umění, Národní 3, Praha 1:
Komentovaná prohlídka pro veřejnost. Vědci z Astronomického ústavu, zkoumající extrémně hmotné objekty ve vesmíru, především černé díry, vás provedou výstavou a vysvětlí, co by se s vámi dělo v její blízkosti.

 

Připravil: Odbor akademických médií SSČ AV ČR
Foto: Stanislava Kyselová

 

Přečtěte si také