
Století české vědy: Eva Zažímalová a Andrej Babiš zahájili Týden vědy a techniky AV ČR
05. 11. 2018
Největší vědecký festival v České republice dosáhl plnoletosti. Bohatý program zahájili 5. listopadu 2018 předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová a předseda vlády ČR Andrej Babiš. Veřejnost a vědychtivé žáky a studenty čekají po celý týden přednášky, prohlídky laboratoří, filmová promítání, divadelní představení, výstavy, science show a mnoho dalšího. Na festivalové akce je vstup zdarma.
Ústředním tématem letošního Týdne vědy a techniky AV ČR je století české vědy 1918–2018. S vědkyněmi a vědci z pracovišť Akademie věd ČR tak můžete po celý týden až do 11. listopadu 2018 objevovat, jak věda vypadala před 100 lety při vzniku Československa a jak se vědní disciplíny od té doby rozvinuly.
„Zahajujeme již 18. ročník festivalu. Symbolicky se tak vracíme k 18. roku minulého století, kdy vznikla Československá republika. Významnému výročí se Akademie věd ČR v posledních měsících intenzivně věnuje. Především historické ústavy – i když samozřejmě nejen ty – odvedly velký kus práce,“ vyzdvihuje předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.
Věda a výzkum: priority české vlády
Uplynulé století bylo turbulentní, což platí i pro českou vědu. V posledních letech se ale podle Evy Zažímalové dostává do relativně dobré kondice: „O to větší radost nám přináší zjištění, že česká věda roste například v aktuálním Nature Indexu, který sleduje počty kvalitních výstupů ve vybraných vědeckých časopisech. Akademie věd ČR dosáhla dokonce vynikajícího výsledku, když v kategorii neuniverzitních institucí zaznamenala meziroční zlepšení o 18,2 %, díky němuž se celosvětově umístila na 19. místě. Považujeme to za příslib do budoucna a vážíme si, že současná vláda považuje vědu za svou prioritu.“
Skutečnost, že věda a výzkum jsou pro českou vládu prioritou, potvrzuje i předseda vlády ČR Andrej Babiš, který přijal pozvání Týden vědy a techniky AV ČR zahájit: „Nemám rád fráze, ale prokazatelné výsledky. Rovněž proto jsem se postavil do čela Rady pro výzkum, vývoj a inovace s cílem dosáhnout výdajů na vědu a výzkum ve výši 2 % HDP. Budoucnost našeho průmyslu se odvíjí od podpory vědy a výzkumu. Nedávno jsem navštívil například ELI Beamlines v Dolních Břežanech, plánuji také cestu do Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR i dalších pracovišť Akademie věd ČR a rádi ve vládě podpoříme konkrétní kroky související s novými vědeckými projekty.“
Premiér Andrej Babiš v doprovodu místopředsedy vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karla Havlíčka si poté prohlédl popularizační exponáty v prostorách Akademie věd ČR. Zaujala je například stavebnice experimentálního zařízení tokamak, které funguje na principu termojaderné fúze a jeho prototyp v Česku váží pětadvacet tun.
Premiér projevil zájem, že by si tokamak COMPASS v Ústavu fyziky plazmatu AV ČR rád prohlédl. V mezinárodní spolupráci se aktuálně ve Francii buduje tokamak ITER v hodnotě 18 miliard eur, který by měl z fúzní reakce produkovat výkon až 500 MW (více také v časopise A / Věda a výzkum).
Vědci premiérovi vysvětlovali poznatky i z jiných vědních oborů: co jsou polymerní nosiče léčiv, jak lze přesněji diagnostikovat rakovinu tlustého střeva a představili také mezinárodní vesmírné mise, do nichž se Česko zapojuje. U kosmického skafandru Vladimíra Remka se premiér stejně jako další návštěvníci podivil jeho malé velikosti (elastické materiály skafandru jsou však velmi pružné).
Největší pobavení vzbudila skládačka literárních a politických citátů, kterou připravil Historický ústav AV ČR – Andreje Babiše inspirovala k zanícené diskusi s historičkou Evou Doležalovou o principech falešné reality a utváření nepravdivých zpráv.
Jaká byla republika Československá?
O historii a stoletém výročí naší státnosti pohovořil na slavnostním zahájení festivalu v Knihovně Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze ředitel Masarykova ústavu a Archivu AV ČR Luboš Velek. Jedním z výsledků práce vědců (nejen) z Akademie věd ČR je i publikace Republika československá 1918–1938 editorů Dagmar Hájkové a Pavla Horáka. Reprezentativní knihu, která je dílem šedesátky autorů, pokřtili Eva Zažímalová a Andrej Babiš, který se zároveň stal jejím patronem.
Století české vědy: barvitý program pro všechny
K osmnáctinám si Týden vědy a techniky AV ČR naložil spoustu aktivit, které zaujmou nejen studenty a vědecké nadšence, ale i laickou veřejnost. Na programu spolupracovalo 54 ústavů Akademie věd ČR a 11 univerzitních pracovišť.
„Kromě osvědčeného formátu dnů otevřených dveří na našich pracovištích po celé republice nás čekají různé další akce včetně přednášek, workshopů, promítání filmů a tak dále. V sídle Akademie věd ČR na Národní třídě se věnujeme především osmičkovým rokům v české historii. Letošní festival je ve znamení bílé, modré a červené. Návštěvníkům přeji, aby jejich vzpomínky na festival byly co nejbarvitější,“ přiblížila program Týdne vědy a techniky AV ČR členka Akademické rady AV ČR Markéta Pravdová.
Slavnostní zahájení Týdne vědy a techniky AV ČR doprovodila show v Galerii Věda a umění, během které umělecká skupina DOWIS ztvárnila pomocí laseru téma stoletého výročí vzniku samostatného československého státu.
Navazující program v Galerii Věda a umění uvedla členka Akademické rady AV ČR Markéta Pravdová
Ve spolupráci s Dejvickým divadlem se uskuteční představení CO.MEDIA / Intermediální integrál Martina Myšičky; pozve si na něj významné hosty, se kterými je připravena debata o populární divadelní hře Elegance molekuly. Představení mohou návštěvníci zhlédnout v pondělí 5. listopadu 2018 v Městské knihovně v Praze v Malém sále. Hostem bude mj. scenárista Petr Zelenka.
Program v Praze i regionech
Akce Týdne vědy a techniky AV ČR se nekonají jen v Praze. Po celé České republice se mohou návštěvníci zúčastnit workshopů, poslechnout si přednášky nebo navštívit laboratoře ústavů Akademie věd ČR. Zajít můžete třeba do Hvězdárny Prostějov, ve které bude 7. listopadu 2018 připravena přednáška o světelném znečištění, nebo na sobotní workshopy o lidském těle do brněnského VIDA! Science centra.
Kompletní program najdete na www.tydenvedy.cz. Vstup na akce je bezplatný, na většinu z nich si ale musíte rezervovat místo.
Zahájení Týdne vědy a techniky AV ČR můžete zhlédnout rovněž v iVysílání České televize.
Úvodní carouselové foto (na snímku s předsedou vlády ČR Andrejem Babišem a předsedkyní Akademie věd ČR Evou Zažímalovou dále (zleva) místopředseda Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček, ředitel Masarykova ústavu a Archivu AV ČR Luboš Velek a místopředseda AV ČR Pavel Baran
Připravili: Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, a Alice Horáčková, Kancelář Akademie věd ČR
Foto: Stanislav Pecháček, Josef Landergott, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Přečtěte si také
- Jarmila Kubíková převzala Cenu Antonína Friče za přínos časopisu Živa
- Nová cena pro staré Řecko: Magnesii Literu získala kniha o antických mýtech
- Pavel Hozák obdržel Paul Nakane Prize za přínos histochemii a cytochemii
- Ústav experimentální botaniky otevřel nový skleník. Může přilákat mladé vědce
- Předseda Akademie věd ocenil práci zaměstnanců děkovnými listy
- Československá akademie věd čelila v 60. letech různým tlakům, říká Martin Franc
- Vědecká rada AV ČR si zvolila své předsednictvo, povede ji nadále Pavel Baran
- Akademie věd má nové vedení. V Akademické radě je pět žen a dvanáct mužů
- Akademická štafeta. Radomír Pánek střídá Evu Zažímalovou v čele Akademie
- Radomír Pánek: Akademie musí být jednotná, silná a aktivní