
Silné kosmické záření není z naší Galaxie
22. 09. 2017
V časopise Science vyšel 22. září převratný článek o mimogalaktickém původu kosmického záření. Zásadní vědeckou publikaci zveřejnilo vědecké sdružení provozující astročásticovou Observatoř Pierra Augera v Argentině, jehož součástí jsou i čeští vědci z Fyzikálního ústavu AV ČR, Univerzity Karlovy a Univerzity Palacekého v Olomouci. Vyřešili tím záhadu starou padesát let.
„Zjistili jsme, že z vesmíru se k nám dostávají energetické částice s milionkrát vyšší energií, než jaké dokážeme připravit na největším pozemském urychlovači. Příroda je stále dokonalejší než člověk a my díky tomu můžeme testovat chování hmoty,“ komentuje objev Michael Prouza, ředitel Fyzikálního ústavu AV ČR.
Existenci kosmického záření s energiemi dosahujícími až několik joulů vědci potvrdili už v 60. letech. Od té doby si kladli otázku, jestli se zdroje těchto částic nacházejí v naší Galaxii nebo mimo ní.
Profesor Alan Watson z univerzity v Leedsu, emeritní mluvčí sdružení, se domnívá, že nový výsledek je „jeden z nejvíce vzrušujících, které jsme na Observatoři Pierra Augera získali, a navíc takový, který řeší problém, na nějž jsme se spolu s Jimem Croninem zaměřovali, když jsme před 25 lety společně navrhovali stavbu Observatoře.“
Na stavbě a provozu Observatoře Pierre Augera se podíleli a podílejí i čeští vědci téměř od samého začátku experimentu. Nejvýznamnějším českým příspěvkem ke stavbě Observatoře byla dodávka a instalace zrcadel pro více než polovinu dalekohledů fluorescenčního detektoru. Čeští vědci se však podílejí a i na dalších úkolech, jako je zajišťování provozu Observatoře, analýza dat především z hlediska hledání zdrojů kosmického záření a určování druhů přilétajících částic, ale i sledování průzračnosti atmosféry a dalších technických parametrů experimentu.
Účast České republiky v Observatoři Pierra Augera dlouhodobě finančně podporuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchoy.
Připravila: Vlaďka Coufalová, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: iStock
Přečtěte si také
- Pavel Baran se stal prvním místopředsedou Rady pro výzkum, vývoj a inovace
- AV ČR a UK budou systematicky podporovat žádosti o prestižní ERC granty
- Eva Zažímalová je nejúspěšnější ženou veřejné sféry. Bodovala již podruhé
- ELI Beamlines se stane středobodem laserového výzkumu ve světě
- BIOCEV pokračuje v úspěšných projektech: ve výzkumech rakoviny i neplodnosti
- AV ČR by měla opět vést Eva Zažímalová, její kandidaturu potvrdil Akademický sněm
- Grantová agentura ČR podpoří vědce AV ČR stovkami milionů korun
- Předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová bude radit politikům v Bruselu
- Věda blíž lidem. Předsedkyně AV ČR udělila ceny za popularizaci
- Zemřel Rudolf Zahradník, první předseda Akademie věd ČR