
Rakouský expert na Habsburskou monarchii získal medaili Akademie věd ČR
24. 02. 2023
Habsburská monarchie 19. století a dějiny její samosprávy, politické kultury a školství. Především těmito vědními oblastmi se zabývá Peter Urbanitsch. Za přínos historickým vědám a letitou spolupráci s českými kolegy obdržel 23. února 2023 ve vile Lanna od předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové čestnou oborovou medaili Františka Palackého za zásluhy. Ceremoniál se konal za účasti rakouské velvyslankyně Bettiny Kirnbauer.
Peter Urbanitsch dlouhodobě působil jako vědecký pracovník Rakouské akademie věd. Do dějin rakouské historiografie se zapsal především jako spoluautor devíti dílů z monumentální řady Die Habsburgermonarchie 1848–1918. Toto opus magnum rakouské historiografie vyniká nejen rozsahem, ale zejména kvalitou zpracování a mezinárodním autorským zaštítěním.
Historik na ceremoniálu připomněl, že právě Habsburská monarchie významně propojovala český a rakouský národ a formovala je. „Lidé získali podobné zkušenosti, které stojí za to si i v současnosti připomínat, dále hledat společné rysy a prohlubovat poznání, o což jsem se po celý život snažil,“ říká Peter Urbanitsch. Svou práci, která spojuje národy, připodobnil ke stavění mostů.
Peter Urbanitsch ocenění převzal od předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové a místopředsedy AV ČR Ondřeje Beránka.
Příznačná česká stopa
„Peter Urbanitsch přebírá čestnou oborovou medaili, která nese jméno Františka Palackého, což můžeme zároveň považovat za příznačné. Ve výzkumu se zabýval i osobností jeho syna, geografem Janem Palackým,“ připomněla Eva Zažímalová.
Tím ale historikovo spojení s Františkem Palackým nekončí. Jak zmínil: „Moji radost z ocenění umocňuje i skutečnost, že jsem si vytvořil blízký vztah k Františku Palackému. Výrazně jsem se totiž podílel na vzniku německé verze životopisu Jiřího Kořalky o něm.“ Právě Jiří Kořalka mu zprostředkoval bohaté a přátelské kontakty s českými kolegy.
Historikovi přišla pogratulovat i rakouská velvyslankyně v České republice Bettina Kirnbauer.
Peter Urbanitsch spolupracoval s českými vědci mimo jiné na mezinárodních projektech, spolupodílel se na publikacích a účastnil se českých konferencí. Přičinil se taktéž o vydávání českých historiografických prací ve své vlasti – mimo jiné děl zmíněného Jiřího Kořalky, s nímž ho pojil podobný předmět bádání. Přátelské vztahy Petera Urbanitsche k českým kolegům připomněl i Luboš Velek, bývalý ředitel Masarykova ústavu a Archivu AV ČR – instituce, jež historika na vyznamenání navrhla.
Čestnou oborovou medaili Františka Palackého za zásluhy v historických vědách Akademie věd ČR uděluje od roku 1965 za vynikající výsledky ve společenských vědách, a to především v oblasti historie, filozofie, práva a sociologie. Medailí tradičně oceňuje také zahraniční badatele.
Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.
Přečtěte si také
- Akademie věd ČR posílila spolupráci s Technologickým centrem Praha
- Genderovou nerovnost ve vědě nechápe společnost jako problém, odhalila diskuze
- Nová moderní laboratoř zvýší úroveň výzkumu vysoce infekčních chorob
- Za zásadní formování svých oborů převzali čtyři vědci čestné oborové medaile
- Mezinárodní certifikace ISO představuje pro pracoviště vstupenku mezi elitu
- Setrvání Centra TOPTEC v Turnově podporuje i hejtman Libereckého kraje
- Cesta od vědy k praxi. Ministryně Langšádlová navštívila Ústav termomechaniky
- Válka na Ukrajině trvá přesně rok. Tamní věda utrpěla obrovské škody
- Připomínka výročí tahouna světové astronomie: 60 let Evropské jižní observatoře
- Dne 11. února oslavujeme den žen a dívek ve vědě. Je ale v Česku co slavit?