
Profesor Willke přednášel o prvním přímém pozorování gravitačních vln
31. 03. 2016

Na pozvání Fyzikálního ústavu AV ČR přijel na návštěvu České republiky významný člen kolaborace LIGO prof. Benno Willke z Institutu Alberta Einsteina a Leibnizovy univerzity v Hannoveru v Německu. Před zaplněným sálem v hlavní budově AV ČR přednášel o fenomenálním pozorování z 14. září 2015, kdy obě větve detektoru LIGO v USA, jak v Hanfordu ve státě Washington, tak v Livingstonu v Louisianě, zaznamenaly jedinečný signál, který způsobilo splynutí dvou černých děr, každé o hmotnosti zhruba 30 Sluncí, ve vzdálenosti 1,3 miliardy světelných let. Šlo o vůbec první pozorování gravitačních vln, sto let po zveřejnění Einsteinovy obecné teorie relativity, která je předpověděla.
Ve své přednášce se prof. Willke věnoval nejen zmíněnému pionýrskému pozorování, ale podrobně též i konstrukci detektoru LIGO a technologickým obtížím, které bylo nezbytné překonat, aby bylo možné zachytit nesmírně slabou prostorovou deformaci, kterou procházející gravitační vlna způsobila. Nejpodrobněji se věnoval stabilizovanému laserovému systému detektoru, za jehož vývoj a instalaci byl osobně zodpovědný.
Prof. Benno Willke získal titul PhD. v roce 1992 na Leibnizově univerzitě v Hannoveru, od roku 1998 působí tamtéž jako vedoucí vědecký pracovník a v roce 2009 se na stejné univerzitě habilitoval a od roku 2014 je profesorem. Odborně se zabývá kvantovou optikou a laserovou interferometrií, pevnolátkovými lasery s vysokým výkonem a nízkým šumem a detekcí gravitačních vln. Dříve se podílel např. též na experimentu ALPS v laboratoři DESY v Německu, kdy se zabýval detekcí hypotetických částic temné hmoty.
Prof. Willke též vystoupí v České televizi v sobotu 2. dubna od 20:05 na ČT24 v pořadu Hyde Park Civilizace.
Foto: Viktor Černoch (Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR)
Připravily: Fyzikální ústav AV ČR a Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Přečtěte si také
- BIOCEV pokračuje v úspěšných projektech: ve výzkumech rakoviny i neplodnosti
- AV ČR by měla opět vést Eva Zažímalová, její kandidaturu potvrdil Akademický sněm
- Grantová agentura ČR podpoří vědce AV ČR stovkami milionů korun
- Předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová bude radit politikům v Bruselu
- Věda blíž lidem. Předsedkyně AV ČR udělila ceny za popularizaci
- Zemřel Rudolf Zahradník, první předseda Akademie věd ČR
- Omezení provozu budovy AV ČR
- FOTO: Ústav geoniky AV ČR aneb Na návštěvě nejvzdálenějšího pracoviště Akademie věd ČR
- FOTO: Filosofický ústav AV ČR aneb Za hranice české vědy
- Vědní obory „dostaly známky“. První fáze hodnocení Akademie věd ČR je u konce