Zahlavi

Ohrožená architektura města Mosulu na Tchaj-wanu

05. 12. 2017

Výstava, která je výsledkem stejnojmenného výzkumného projektu Orientálního ústavu AV ČR, je v současnosti k vidění v Národní ústřední knihovně v Tchaj-peji.V expozici se propojuje archeologický a historický výzkum s moderními technologiemi.

„Jde o naši první výstavu, která do zahraničí vycestovala. Logisticky to nebylo vůbec jednoduché. Realizace zahrnovala překlady a komunikaci v několika jazycích (česky, slovensky, čínsky, anglicky, arabsky) a exponáty cestovaly přes půlku zeměkoule,“ popisuje realizaci výstavy ředitel Orientálního ústavu AV ČR Ondřej Beránek.



Výstava Ohrožená architektura města Mosulu (Monuments of Mosul in Danger) v Národní ústřední knihovně v Tchaj-peji předkládá nejnovější výsledky bádání tradičního ústavu Akademie věd ČR. V současnosti je Mosul svobodný, nicméně některé stavby, které ještě v únoru 2017 stály, již neexistují.

Jednou z nich je ikonický minaret al-Hadbá’, jehož dokonale propracovaný 3D model si návštěvníci mohou detailně prohlédnout. „Architektonicky cenný minaret z 12. století zničili příslušníci Islámského státu na samém konci bitvy o Mosul v létě 2017. Šlo o velmi krutou tečku za běsněním Islámského státu, jemuž padlo za oběť na padesát historických památek města,“ vysvětluje arabista Miroslav Melčák.





V expozici se propojuje archeologický a historický výzkum s moderními technologiemi. Ukazuje současné možnosti zkoumání architektonických památek „na dálku“, především prostřednictvím dat dálkového průzkumu Země, která pocházejí například z amerických špionážních satelitních systémů. Zničené mosulské památky tak zásluhou českých odborníků znovu získávají původní, byť některé už pouze virtuální podobu. V souvislosti se zahájením výstavy se uskutečnil bohatý doprovodný program v podobě přednášek, seminářů a komentovaných prohlídek s autory výstavy.

Výstavu zahájila ředitelka knihovny Shu-hsien Tseng, ředitelka Výzkumného centra Orientálního ústavu AV ČR na Tchaj-wanu Táňa Dluhošová, ředitel Orientálního ústavu AV ČR Ondřej Beránek a Václav Jílek, vedoucí České ekonomické a kulturní kanceláře na Tchaj-wanu.


Ředitel Orientálního ústavu AV ČR Ondřej Beránek

Badatelský projekt je dílem čtyřčlenného týmu. Archeoložka Lenka Starková se specializuje na dálkové snímání, analýzu satelitních snímků a vzdušné laserové skenování. Dalším archeologem a zároveň historikem architektury je Karel Nováček. Arabista a historik Miroslav Melčák je odborníkem na společenskou a kulturní středověkou historii Středního východu, islamolog Ondřej Beránek se specializuje na historii islámu, zejména jeho interpretaci. Na výstavě se kromě badatelů podílel i tým architektů, grafických designérů, animátorů, filmařů a dalších.





Výstava Ohrožená architektura města Mosulu se veřejnosti poprvé představila v únoru 2017 v Galerii Věda a umění v budově Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze. V aktualizované, anglicko-čínské verzi, bude v Tchaj-peji otevřena do 21. ledna 2018.



Více o tchajwanské pobočce Orientálního ústavu AV ČR naleznete zde.

Připravili: Tereza Kopecká a Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: David Sivý

Přečtěte si také