
Óda na radost pro Akademii věd
16. 06. 2017
Stejně jako v loňském roce patřil i letos závěrečný koncert sezóny Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK zaměstnancům Akademie věd ČR. Ve Smetanově síni Obecního domu zazněla Beethovenova Devátá symfonie a Dvořákova kantáta k oslavě boží Te Deum laudamus.
Hvězdou večera byla sopranistka Lise Lindstromová a vyhlášený Houston Symphony Chorus z USA, kteří přijali pozvání pražského orchestru. Koneckonců právě Američané si skladbu Te Deum kdysi u Dvořáka objednali a sám skladatel ji při premiéře v říjnu 1892 v New Yorku dirigoval.
Ve druhé části koncertu zazněla Symfonie č. 9 d moll op. 125 „s Ódou na radost“, poslední dokončená symfonie Ludwiga van Beethovena s neobvyklým prvkem – sborovým zpěvem. Óda na radost se stala hymnou Evropské unie a Rady Evropy.
„Jak hudba, tak věda jsou součástí kultury jakéhokoliv národa. Zatímco hudba odráží a snaží se pochopit tento svět pomocí prožitků, ve vědě se snažíme svět pochopit pomocí zkoumání a logického myšlení. Myslím si, že tyto dva aspekty se velice dobře doplňují,“ uvedla před zahájením předsedkyně Akademie věd ČR prof. Eva Zažímalová.
Ředitel Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Daniel Sobotka prozradil, že také příští rok bude „závěrečný abonentní koncert sezóny uspořádán ve spolupráci a pro Akademii věd ČR“.
Záštitu pražskému koncertu, který se konal 15. června 2017, poskytla velvyslankyně Finské republiky v ČR J. E. Helena Tuuri. Dirigentem byl její krajan Pietari Inkinen.
Připravil: Odbor akademických médií SSČ AV ČR
Foto: Pavlína Jáchimová, Odbor akademických médií SSČ AV ČR
Přečtěte si také
- Knihy Nakladatelství Academia získaly ceny Josefa Hlávky a Miroslava Ivanova
- Spolupráce vědeckých týmů s regiony přináší nové poznatky i konkrétní výsledky
- Nabijte se inspirací pro výuku s Akademií věd na letních akcích pro pedagogy
- V rytmu valčíku a s vůní moře: Orchestr FOK zahrál zaměstnancům Akademie věd
- Úspěšnou dekádu Strategie AV21 podtrhují nové výzkumné programy
- Pětadvacet talentovaných vědkyň a vědců obdrželo Prémii Otto Wichterleho
- Brno hostilo mezinárodní konferenci o vojenství starověkých Římanů
- Oldřich Semerák získal medaili Ernsta Macha za zásluhy ve fyzikálních vědách
- Svět potřebuje technologické inovace i znalosti humanitních a společenských věd
- Akademie věd udělila oborové medaile třem mezinárodně uznávaným vědcům