
Na Žofíně se budou historici ohlížet za československou minulostí
19. 09. 2018
Dva vědci, dvě země a společná minulost. Československo, náš společný domov je název tradiční slavnostní přednášky v pražském paláci Žofín, která se uskuteční v pondělí 24. září za účasti předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové. Z českého pohledu se bude za společným domovem ohlížet historik Jan Němeček a z toho slovenského historik Roman Holec.
Přednáška se koná v rámci cyklu Akademie věd ČR – špičkový výzkum ve veřejném zájmu a volba historického tématu byla v letošním „superosmičkovém“ roce v podstatě nevyhnutelná.
Tíha osudových kdyby
„Slavnostní přednáška na Žofíně si bude připomínat nejen jedno velké historické výročí, ale hlavně celé to krásné století, jak o něm ironicky zpívá Jarek Nohavica a které je plné osudných kdyby. Co by naši předci dělali, kdyby bývali věděli, co všechno je čeká,“ říká místopředseda Akademie věd ČR Pavel Baran. „A já jsem rád, že v našich přednáškách na Žofíně se místo lítosti nad ztraceným osudem budeme zabývat tím jediným, co má v dnešním světě smysl: co můžeme dělat proto, aby všechna ta osudová kdyby vůbec nenastala a hudebníci o nich nemuseli skládat hořké písně?“ dodává Pavel Baran, který v rámci Akademie věd loni inicioval intelektuální diskusní fórum Česko na cestě.
Ve svých přednáškách se tak oba význační historici budou zabývat tím, s jakými obavami a nadějemi vstupovali Češi a Slováci do společné demokracie a co vlastně čekali od státu, který vyrostl na troskách monarchie. Společný stát Čechů a Slováků se rodil s obtížemi a idea československé státnosti nebyla vůbec samozřejmá, zdůrazňují historici. Nová středoevropská demokracie bojovala jak s velkými sociálními a ekonomickými rozdíly, tak s odstředivými tendencemi národů, které chtěla spojovat.
Jenže do jaké míry se před založením společného státu vlastně navzájem znali Češi a Slováci? Mohla myšlenka československého národa vůbec fungovat?
Slavnostní přednášku bude možné sledovat i online, a to prostřednictvím streamu České televize.
Připravila: Alice Horáčková, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Pavlína Jáchimová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Přečtěte si také
- Už 100 let odkrývá Archeologický ústav dávnou historii Pražského hradu
- Aplikace HistoryLab. Jak vypadá novodobé pojetí školy hrou?
- V pop kultuře se odrážejí dobové hodnoty i vzorce chování, říká historička
- Archeologové objevili na plánové trase Pražského okruhu rozsáhlé pohřebiště
- Před 600 lety zemřel husitský vojevůdce Jan Žižka. Jeho příběh dodnes budí vášně
- Jak pečovat o židovské hřbitovy? Odpovědi hledali odborníci na kolokviu
- Země nikoho. Historik odkrývá méně známou kapitolu dějin holokaustu
- Ženy, sex a rodina za komunismu. V čem jsme byli pokrokoví a v čem zpátečničtí?
- Vědci zrestaurovali unikátní nález luxusních předmětů z doby stěhování národů
- Na vlně retra: výročí metra, historie smažáku, céčka a dovolená embéčkem