Zahlavi

Liší se ženský mozek od mužského? Vychází oceňovaná kniha Od přírody podřadné

08. 10. 2018

Výzkum mezipohlavních rozdílů patří od dob Darwina mezi populární témata vědeckého zkoumání. Zaujal i britskou vědkyni, novinářku a popularizátorku vědy Angelu Saini, která napsala knihu s názvem Od přírody podřadné. Jak se věda mýlila v ženách. Nyní ji představí v Praze.

Jsou muži od přírody promiskuitnější? Je pro kluky přirozenější hrát si s autíčky a pro holky s panenkami? Měl Charles Darwin pravdu, když považoval ženy za méně vyvinuté a intelektuálně podřadné? Takové otázky si v knize pokládá Angela Saini, která pracuje jako reportérka pro veřejnoprávní stanici BBC. Svoji knihu uvede 29. října v Galerii Louvre v Praze. Akce začíná v 17 hodin a její součástí bude i autogramiáda. O české vydání se zasloužilo Národní kontaktní centrum – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR ve spolupráci s nakladatelstvím Academia.

Psychologické rozdíly jsou nepatrné

„Chtěla jsem, aby se lidé dozvěděli, jakým způsobem se zkoumá ženská mysl a tělo, a čemu všemu můžeme opravdu věřit. Co se týče mezipohlavních rozdílů, pořád nás krmí spoustou mýtů a předsudků. Chtěla jsem jim víc porozumět a zjistit, co je pravda a co ne,” řekla Angela Saini v rozhovoru pro web AV ČR na jaře letošního roku.

Kniha, na které pracovala téměř čtyři roky, přináší řadu překvapivých zjištění. Sama za největší objev považuje to, že „psychologické rozdíly mezi pohlavími jsou nepatrné. Očekávala jsem, že najdu jasné důkazy o tom, že muži jsou například opravdu o něco lepší v matematice a ženy mají víc vyvinutou intuici, jelikož to pořád kolem sebe slyšíme. Ale nic takového jsem neobjevila. Po psychické stránce jsou si muži a ženy velmi podobni, a co se týče kognitivních schopností, to jsme na tom téměř stejně”.

Mezi nejlepšími knihami

Kniha vyšla ve Velké Británii v roce 2017 a získala cenu Physics World Book of the Year 2017 a druhé místo v žebříčku Goodreads v kategorii věda a výzkum. Časopisy The Spectator, deník The Guardian a mnohé další ji zařadily mezi knihy roku.

Angela Saini, která vystudovala strojírenství na Oxfordské univerzitě a vědu a bezpečnost na londýnské univerzitě King’s College, publikuje v časopisech New Scientist a Science, v denících The Guardian a The Times a dalších. Za svoji novinářskou práci získala četná ocenění. Její prvotina Národ podivínů (Geek Nation, 2011) se v Indii stala nejprodávanější knihou. Pojednává o tom, že navzdory svému duchovnímu založení je Indie národ vědeckých exotů, šprtů a podivínů. Saini se sama mezi ně také řadí. Překlad druhé knihy právě přinášíme českému publiku. Nyní Saini dopisuje knihu o „vědě rasismu“, která vyjde v roce 2019.

Připravil: Naďa Straková, Sociologický ústav AV ČR ve spolupráci s Odborem mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Sociologický ústav AV ČR

Související články:

Rozhovor s Angelou Saini o mýtech a předsudcích