
Japonský velvyslanec navštívil Orientální ústav a předal knihy o své zemi
11. 04. 2022
Několik desítek nových knih ze současného Japonska doplnilo fondy Všeobecné knihovny Orientálního ústavu AV ČR. Knižní dar ústavu věnovala nadace Nippon Foundation a symbolicky jej v pátek 7. dubna předal japonský velvyslanec Suzuki Hideo. Všeobecná knihovna Orientálního ústavu AV ČR je přístupná nejen badatelům, ale komukoli z veřejnosti, kdo se zajímá o orientální témata.
Darované knihy jsou napsané anglicky nebo japonsky a představují výběr ze všech možných témat a žánrů. „Najdete mezi nimi výtisky o společnosti, ekonomice, jazyce, geografii, ale i fikci. Nadace nám poskytla různorodou variaci publikací, jejichž cílem je přispět k pochopení Japonska. Ideální mohou být například pro studenty, kteří se zajímají o japonskou kulturu a společnost,“ vysvětluje vedoucí oddělení východní Asie Orientálního ústavu AV ČR Nobuko Toyosawa, která v Praze působí od roku 2017.
Japonský velvyslanec Suzuki Hideo si prohlíží mapu ze sbírek Orientálního ústavu (vlevo Nobuko Toyosawa).
Moderní japonská kultura, Japonská diaspora nebo Premoderní Japonsko. I takové tituly (v angličtině) lze najít v seznamu nových knih. K dispozici je i několik románů, například A Tokyo Romance od britsko-nizozemského spisovatele Iana Burumy.
Orient v knihách
„Knižní dary jsou pro Orientální ústav velmi důležité, protože právě díky nim se nám daří postupně doplňovat knižní fond, a zaplňovat tak díru, která v něm nastala zhruba v sedmdesátých letech,“ říká ředitelka Orientálního ústavu AV ČR Táňa Dluhošová. V té době ústav z politických důvodů opustila většina dosavadních zaměstnanců, nebylo možné svobodně bádat ani nakupovat potřebnou literaturu.
Darované knihy pojednávají o japonské společnosti, ale i mytologii.
Veřejně přístupná knihovna má dnes ve svých fondech přes 270 tisíc svazků a patří mezi největší v rámci Akademie věd ČR. „Sbírky naší knihovny jsou rozděleny v zásadě do dvou částí. Jedna je určena pro odborníky a badatele a jedná se o materiály, které jdou do hloubky problematiky. Druhá část je ale vhodná i pro širokou veřejnost, jež se zajímá o orientální témata,“ doplňuje vedoucí Všeobecné knihovny Orientálního ústavu AV ČR Reysa Alenzuela.
Knihovna je otevřena zájemcům za minimální poplatek, aktuální informace o možnostech návštěvy a výpůjček nabízí webové stránky knihovny.
Text: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.
Přečtěte si také
- Knihy Nakladatelství Academia získaly ceny Josefa Hlávky a Miroslava Ivanova
- Spolupráce vědeckých týmů s regiony přináší nové poznatky i konkrétní výsledky
- Nabijte se inspirací pro výuku s Akademií věd na letních akcích pro pedagogy
- V rytmu valčíku a s vůní moře: Orchestr FOK zahrál zaměstnancům Akademie věd
- Úspěšnou dekádu Strategie AV21 podtrhují nové výzkumné programy
- Pětadvacet talentovaných vědkyň a vědců obdrželo Prémii Otto Wichterleho
- Brno hostilo mezinárodní konferenci o vojenství starověkých Římanů
- Oldřich Semerák získal medaili Ernsta Macha za zásluhy ve fyzikálních vědách
- Svět potřebuje technologické inovace i znalosti humanitních a společenských věd
- Akademie věd udělila oborové medaile třem mezinárodně uznávaným vědcům