
Jak lépe prosadit odborná stanoviska? Téma pro evropské vědce sdružené v EASAC
13. 06. 2022
Pandemie covidu-19, ale i aktuální válečný konflikt v Evropě ukazují, jak je důležité mít k dispozici věrohodná odborná stanoviska, postavená na vědeckých základech. O tom, jak expertizu prosadit u politiků na národní i nadnárodní úrovni, diskutovali členové Expertní rady evropských akademií (EASAC) ve čtvrtek a pátek 9. a 10. června 2022 v Liblicích. Mezinárodní zasedání organizovala Akademie věd ČR.
„Z vlastní zkušenosti mohu říci, že jednání EASAC probíhají ve vysoce kolegiální a velmi konstruktivní atmosféře, soustředí se na identifikaci a řešení problémů, které se týkají nás všech. Ze všech těchto důvodů je důležité, že se i česká Akademie věd jako přední vědecká instituce na těchto aktivitách podílí a ovlivňuje je,“ říká David Honys, který v EASAC zastupuje Akademii věd ČR.
Člen Akademické rady AV ČR David Honys je zástupcem AV ČR v EASAC.
Expertní rada EASAC sdružuje zástupce národních akademií věd členských států EU, Norska, Švýcarska a Spojeného království. Jejím cílem je poskytovat vědecky podložené poradenství ohledně důležitých výzev pro společnost, a tím ovlivňovat vývoj evropské politiky a ve svém důsledku i národní politiky v členských státech EU.
Expertní stanoviska pro zákonodárce
O expertní stanoviska je mezi zákonodárci (decision-makery) zájem, a to jak na národní, tak evropské úrovni. Ne vždy je ale snadné najít společnou řeč mezi nimi a odbornou veřejností. „Problémem zde není absence potřeby mít a používat expertní vědecká stanoviska, ale často nižší schopnost či ochota badatelů své poznatky sdělovat srozumitelně. Nezřídka se zdá, že obě skupiny hovoří různými jazyky, a to i když komunikují stejnou řečí,“ upozorňuje David Honys.
Tento nesoulad se však postupně zmenšuje, a to právě i zásluhou sdružení typu EASAC. Na národních úrovních se pak aktivita jednotlivých akademií liší stát od státu. Akademie věd ČR se zákonodárci komunikuje mimo jiné prostřednictvím takzvaných AVEXů – expertních stanovisek AV ČR. AVEXy se zaměřují na důležitá témata (např. rostlinné viry, invazní druhy, klimatická změna).
Do Poslanecké sněmovny i Senátu pak Akademie posílá také popularizační časopis A / Věda a výzkum, jehož cílem je představit akademický výzkum srozumitelnou formou.
Zemědělství i energetika
Evropská rada EASAC se profiluje především ve třech hlavních oblastech: vědy o živé přírodě, energetika a životní prostředí. Jako příklad můžeme uvést dosud poslední příspěvek zveřejněný v dubnu 2022 na téma regenerativní zemědělství (psali jsme o něm v článku Zemědělství ohleduplné k přírodě je možné, říká zpráva evropských vědců).
Text: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Přečtěte si také
- Knihy Nakladatelství Academia získaly ceny Josefa Hlávky a Miroslava Ivanova
- Spolupráce vědeckých týmů s regiony přináší nové poznatky i konkrétní výsledky
- Nabijte se inspirací pro výuku s Akademií věd na letních akcích pro pedagogy
- V rytmu valčíku a s vůní moře: Orchestr FOK zahrál zaměstnancům Akademie věd
- Úspěšnou dekádu Strategie AV21 podtrhují nové výzkumné programy
- Pětadvacet talentovaných vědkyň a vědců obdrželo Prémii Otto Wichterleho
- Brno hostilo mezinárodní konferenci o vojenství starověkých Římanů
- Oldřich Semerák získal medaili Ernsta Macha za zásluhy ve fyzikálních vědách
- Svět potřebuje technologické inovace i znalosti humanitních a společenských věd
- Akademie věd udělila oborové medaile třem mezinárodně uznávaným vědcům