I letos měla Akademie věd svého zástupce na setkání s nobelisty v Lindau
21. 08. 2024
Když se sejde 37 nositelů Nobelovy ceny s více než 630 mladými vědci na jednom místě, výsledkem jsou nové poznatky i nezapomenutelné zážitky. Tolik badatelských hvězd letos hostilo jihoněmecké město Lindau. Akce Lindau Nobel Laureate Meetings umožňuje každoročně mladým vědcům a vědkyním nejen získávat vědomosti a načerpat inspiraci, ale také navázat kontakty, které budou klíčové pro jejich kariéru.
Na 73. setkání v bavorském městě Lindau, které se věnovalo fyzice, reprezentoval Akademii věd ČR Petr Veřtát z Fyzikálního ústavu AV ČR. Kromě přednášek nobelistů a dalších vědců navštěvoval také workshopy či panelové diskuze. „Za svou kariéru jsem se zúčastnil okolo deseti mezinárodních konferencí světového formátu, některé čítaly i tisíce účastníků. Dosud jsem se ale nesetkal s tak vřelou atmosférou jako v Lindau,“ vyzdvihuje.
Přívětivost účastníků zároveň otevřela dveře potenciální spolupráci. „Navázal jsem kontakt s perspektivními vědci a seznámil se s nositeli Nobelovy ceny za fyziku. S nimi jsem diskutoval některé své výsledky a problémy v oboru,“ podotýká. „Navíc jsem nyní členem komunity Lindau Alumni Network a kdokoli z ní se na mě může obrátit.“ Komunita propojuje účastníky minulých setkání a umožňuje jim například najít partnera pro vědeckou spolupráci. Členové se zároveň mohou účastnit dalších akcí, například workshopů, seminářů nebo schůzek s nobelisty.
Pochvalu podle Petra Veřtáta zasluhují i organizátoři. „Jedinou chybou bylo, že se člověk nedokázal rozdvojit až roztrojit, aby se zúčastnil některých souběžných diskusí či setkání,“ dodává.
Tématem letošního setkání v Lindau byla fyzika.
Setkání, které změní kariéru
Petr Veřtát byl jedním ze čtyř českých vědců, kteří se letošní akce v Lindau zúčastnili. Badatele nominuje do užšího výběru akademický partner Lindau Meetings – v Česku je jím Akademie věd ČR. Příští léto se konají setkání v Lindau dvě, zaměří se na chemii a ekonomiku.
Zájemci naleznou informace, jak se dostat mezi „vyvolené“ účastníky a reprezentovat tak své pracoviště a českou vědu, na webových stránkách akce. Chemici a chemičky vysokoškoláci a postdoktorandi do pěti let od získání doktorského titulu se na setkání mohou těšit tradičně na přelomu června a července, ekonomové a ekonomky, kteří nejsou starší 35 let, na konci srpna.
Výzvu k podání přihlášky obdrží ústavy Akademie věd ČR a univerzity v polovině září. Kromě životopisu přikládají zájemci o účast do přihlášky až dva doporučující dopisy instituce, která je nominuje.
Petr Veřtát potvrzuje, že setkání s nobelisty a nadějemi oboru z celého světa jednoznačně ovlivní další profesní růst účastníků: „Člověka ale nakonec tolik neposouvají vědecká témata nobelistů, jako spíše životní postoje a zkušenosti lidí, kteří něco dokázali.“
Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Archiv Lindau Nobel Laureate Meetings
Přečtěte si také
- Nominujte svůj gen nebo nemoc a zapojte se do programu RD-Factory
- Celkem 13 badatelek z AV ČR zařadil Forbes mezi TOP vědkyně Česka
- Díky stážím v Otevřené vědě pracuji v Akademii věd, říká Martin Jindra
- Konference v AV ČR rozebírá současný stav morálky ve vědě a společnosti
- V Praze odstartovala největší mezinárodní konference o materiálovém modelování
- Vznikla historicky první platforma pro setkávání doktorandů filozofie
- V Praze se sešli experti na etiku vědy. Jedním z témat byla role AI ve výzkumu
- Paulo Paioti získal ERC Starting grant, jeho výzkum přispěje k vývoji léčiv
- Stáhni apku a projdi se středověkou Prahou na výstavě Cesta do historie
- Bezpečné akademické prostředí: instituce musejí podniknout konkrétní kroky