
Etická kultura ve veřejné a státní správě
12. 10. 2018
Boj proti korupci a za transparentnost státní správy a samosprávy je poslední dobou oblíbeným tématem nejen předvolebních plakátů. Zabývají se jím i vědci, a to zejména v souvislosti s otázkou, jak zvýšit důvěryhodnost veřejných institucí. Filosofický ústav AV ČR v rámci svého projektu rozvoje etické kultury v české státní správě uspořádal na toto téma mezinárodní konferenci, na níž vystoupily světové vědecké osobnosti z oblasti výzkumu korupce a služební etiky.
Konference se konala 11. a 12. října 2018 v Praze v hlavní budově Akademie věd na Národní třídě. Podle ředitele Filosofického ústavu AV ČR Ondřeje Ševečka je projekt ojedinělý nejen s ohledem na téma, ale i formát. Neomezuje se totiž pouze na akademickou debatu, ale propojuje výzkumníky s úředníky veřejných institucí a s lidmi, kteří mají v popisu práce podporu a zavádění etických hodnot do výkonu státní správy a samosprávy.
Propojování výzkumu a praxe v oblasti potírání a předcházení korupce vyzdvihl rovněž náměstek ministra dopravy Jakub Kopřiva. Právě s ministerstvem dopravy tým výzkumníků z Filosofického ústavu AV ČR, vedený Petrem Urbanem, úzce spolupracuje.
Úvodním akademickým řečníkem konference byl Nikolas Kirby z Blavatnik School of Government University of Oxford z Velké Británie. Jeho přednáška se zaměřila na definování pojmu „veřejné integrity“ a na otázku její hodnoty a významu. Veřejná integrita je podle něj mnohem víc než jen absence korupce. Je to „pevná dispozice veřejné instituce sledovat svůj účel dle nejlepších schopností, v mezích legitimity a v souladu s jejími závazky“ vysvětlil Nikolas Kirby.
Nikolas Kirby z Oxfordu přednáší o etické kultuře a veřejné integritě
Paul Heywood z University of Nottingham se ve své přednášce zaměřil na vztah mezi integritou a protikorupčními opatřeními. Na konferenci dále vystoupili Christoph Demmke (Potsdam), Helena Stensöta (Göteborg) a Sophie Bourgault (Ottawa).
Letošní říjnová konference byla první ze série akcí Filosofického ústavu AV ČR v rámci projektu rozvoje etické kultury v české státní správě. Jejím cílem bylo rozproudit debatu o tématu a seznámit posluchače s hlavními tezemi problematiky. Stěžejní aktivitou ovšem budou praktické workshopy přímo s úředníky na ministerstvu dopravy. Ty se plánují na příští a přespříští rok.
Celý projekt zakončí v roce 2021 závěrečná konference v Senátu Parlamentu ČR a výzkumná zpráva s návrhem doporučených etických opatření pro ministerstvo a jeho úředníky.
Konference získala podporu z programu Evropa a stát Strategie AV21 a celý projekt nazvaný Nástroje rozvíjení etické kultury v české státní správě je podpořen agenturou TAČR v programu ÉTA.
Související:
Ve Filosofickém ústavu se zabývají etikou, Komenským i rukopisy Patočky
Přivádět na svět děti je morálně problematické, říká filozof
Připravila: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů AV ČR
Foto: Pavlína Jáchimová, Divize vnějších vztahů AV ČR
Přečtěte si také
- Neviditelné životy: jak lze využít zkušenosti dělníků a sběračů odpadu?
- Sedm pohledů na velikonoční symbol. Co si vědci představují pod vajíčkem?
- Literatura je pevně svázána s kontextem doby. Jak číst mezi řádky?
- Výzkum vůní: odkaz královny Kleopatry, egyptské rituály a antické dědictví
- Krym jako křižovatka světů i ztracený ráj, nyní 10 let pod ruskou nadvládou
- Pohádky: bylo nebylo aneb od lechtivých příběhů k povídání pro děti
- Do češtiny přeložený cestopis z 10. století odkrývá málo známou minulost
- V Řecku si připadáte jako na horské dráze, říká Pavla Drápelová Gkantzios
- Vnímání času, vědomí a umělá inteligence. Co spojuje psychology a filozofy?
- Superhrdinové existovali ve vyprávění od nepaměti, říká Markéta Kulhánková