Zahlavi

Čeští vědci zahajují výrobu unikátních senzorů pro termojaderný reaktor

07. 02. 2018

Vědci z Ústavu fyziky plazmatu AV ČR ve spolupráci s dalšími vědeckými institucemi a podniky vyvinuli speciální senzory odolné vůči vysokým teplotám a radiační zátěži, které budou měřit magnetické pole v extrémních podmínkách termojaderného reaktoru ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) ve Francii. Sedm světových mocností, Čína, EU, Indie, Japonsko, Jižní Korea, Rusko a USA, chce v tomto projektu prokázat technickou realizovatelnost využití jaderné fúzní reakce jako zdroje energie.

Základem senzorů OVSS (Outer Vessel Steady-State Sensor) jsou bismutové Hallovy senzory. Na rozdíl od obvykle používaných polovodičových Hallových senzorů umožňují měřit magnetické pole v prostředí s ionizujícím zářením a při teplotách do 250 °C a také stabilní měření i při vysokých radiačních dávkách.

Na vývoji senzorů se podílely ITER International Fusion Energy Organization (Francie), Fyzikální ústav AV ČR, Ústav jaderné fyziky AV ČR, Centrum výzkumu Řež, firma Petr Sládek, HVM Plasma s. r. o., Plasma Technologic s .r. o., PragoBoard s. r. o., AVS Added Value Industrial Engineering Solutions s. l. (Španělsko) a L.T.Calcoli s.r.l. (Itálie). Do výroby senzorů se dále zapojí firmy AXON CABLE s. a. s. z Francie a Axon' Kábelgyártó Kft. z Maďarska a další. Celý výrobní proces bude řídit a koordinovat Ústav fyziky plazmatu AV ČR.

Detailní informace o senzorech OVSS a jejich vývoji najdete v tiskové zprávě.

Připravila: Vlaďka Coufalová, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: ÚFP AV ČR

 

Přečtěte si také