
Český příspěvek k nobelovské ekonomii
14. 12. 2017
Propojením přístupů tradiční ekonomie s psychologií vznikla před lety tzv. behaviorální ekonomie. Dnes už je standardní součástí hlavního směru ekonomie, a to zejména díky letošnímu laureátovi Nobelovy ceny za ekonomii, prof. Richardu H. Thalerovi z Chicagské university. V oboru, kterému se Thaler věnuje, jsou velmi aktivní také vědci a vědkyně z Národohospodářského ústavu AV ČR.
Richard H. Thaler začal jako jeden z prvních zohledňovat v ekonomické vědě lidský faktor. Začal se například ptát, jak motivovat lidi k důchodovému spoření, placení daní nebo jak podpořit vyšší odpovědnost bankéřů.
Prof. Richard Thaler krátce po oznámení Nobelových cen, 9. října 2017 (foto: University of Chicago/Anne Ryan)
„Když začal Richard Thaler pracovat na problematice omezené lidské racionality jakožto vědecky zdůvodněného systematického odchýlení od plné racionality, behaviorální ekonomie byla okrajovou oblastí ekonomie. V dnešní době je i díky němu součástí hlavního směru ekonomie. Také nedávné výsledky výzkumu v oblasti tzv. racionální nepozornosti prováděné v Národohospodářském ústavu AV ČR k tomuto oboru výrazně přispěly,“ uvádí ředitel Národohospodářského ústavu AV ČR, doc. Michal Kejak.
V této souvislosti je potřeba zmínit velký úspěch, kterého právě v oblasti behaviorální ekonomie nedávno dosáhl doc. Jakub Steiner z Národohospodářského ústavu AV ČR. Evropská výzkumná rada (European Research Council, ERC) mu udělila prestižní grant na výzkumný projekt „Behaviorální důsledky nedokonalého rozhodování“.
Doc. Jakub Steiner, držitel prestižního ERC grantu (foto: Národohospodářský ústav AV ČR)
„Udělení grantu považuji za stvrzení mise naší instituce, zaměřené na špičkový ekonomický výzkum a vzdělání, a zároveň povzbuzení pro mladé talentované výzkumníky a studenty v ekonomii i v celé oblasti společenských a humanitních věd,“ dodává doc. Michal Kejak.
Připomeňme, že prestižní ERC grant obdržel v roce 2015 i další úspěšný vědec ze stejného ústavu, dr. Filip Matějka, a to na výzkum racionální nepozornosti. K tomu ještě dodejme, že publikace dr. Filipa Matějky a jeho kolegů nazvaná „Attention Discrimination: Theory and Field Experiments with Monitoring Information Acquisition“ získala nedávno dvě ocenění: UniCredit Best Paper Award a Exeter Prize.
Výběr publikací k behaviorální ekonomii z dílny Národohospodářského ústavu AV ČR:
Text: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR (z materiálů Národohospodářského ústavu AV ČR)
Foto: © Nobel Media AB 2017, Alexander Mahmoud
Přečtěte si také
- Teror za zavřenými dveřmi. Jak ho ovlivnila epidemická opatření?
- Výzkum roztříštěné pozornosti při rozhodování podpoří grant ERC
- Naučili jsme se bránit svobodu a rovnost, ale chybí nám bratrství, říká právník
- AUDIO: Šikana v českých školách, poradna pro rodiče a finská cesta
- Covid-19 a znečištěné ovzduší. Riziková kombinace, které čelí Indie
- Přísný lockdown je jediným možným řešením, vyplývá z matematických modelů
- Bezdomovci mají mít šanci na legální ubytování, říká sociolog z AV ČR
- Deprese ze samostudia. Studenti během koronaviru čelí novým výzvám
- Kde se bere chudoba a jak vznikají konflikty, přemýšlejí vědečtí manželé
- Pracující důchodci se státu vyplatí, zaznělo na diskuzi v Akademii věd ČR