
Česká knižnice: od Babičky po Havla
19. 12. 2017
Nadační fond Česká knižnice, Ústav pro českou literaturu AV ČR a nakladatelství Host představují nový ročník ediční řady. V tempu pěti děl ročně vychází každý rok to nejlepší z české literatury doplněné o dobový kontext. Letos to jsou Novely Karla Sabiny, Hry Václava Havla, Putování Kryštofa Haranta, Večery na slamníku Jaromíra Johna a osvědčené dílo Boženy Němcové Babička.
„Jako profilující vidím letos kompendium Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic a svazek osmi divadelních her Václava Havla,“ řekl ředitel Ústavu pro českou literaturu Pavel Janáček. „Vydáváme díla, která se dožadují péče o text a kontext,“ dodal.
Vzdělaný šlechtic z přelomu 16. a 17. století Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic procestoval Svatou zemi i Egypt, napsal jeden z nejpoutavějších cestopisů vůbec, aby se nakonec dostal do neřešitelné situace a skončil svůj život předčasně na popravišti roku 1621. Jeho text nyní vychází nově doplněný o původní ilustrace, mapy a překlady z latiny, řečtiny a hebrejštiny.
Jeruzalém (dílo grafika z 16. století Jana Willenberga, který spolupracoval s Kryštofem Harantem)
Soubor osmi her Václava Havla patří bezesporu do „zlatého pokladu dramaturgie.“ Z raného tvůrčího období jsou to Zahradní slavnost, Vyrozumění a Ztížená možnost soustředění, následují hry z doby disentu Žebrácká opera, Audience, Vernisáž, Largo desolato a Pokušení. Doprovodný komentář obsahuje kromě geneze jednotlivých her i reakce dobové kritiky a zahraniční reflexe.
Trojice novel ukazuje, že vyhlášený zrádce národa Karel Sabina, byl především nadaný spisovatel. Revoluce 1848 promlouvá i z Babičky Boženy Němcové, obvykle viděné jako idealizovaný obraz autorčina dětství. V povídkové sbírce Jaromíra Johna Povídky na slamníku najde čtenář všechny povídky, které kdy John do knihy zamýšlel zařadit.
Další informace najdete na https://www.kniznice.cz/
Připravila: Vlaďka Coufalová, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Česká knižnice, wikipedia.org
Přečtěte si také
- Neviditelné životy: jak lze využít zkušenosti dělníků a sběračů odpadu?
- Sedm pohledů na velikonoční symbol. Co si vědci představují pod vajíčkem?
- Literatura je pevně svázána s kontextem doby. Jak číst mezi řádky?
- Výzkum vůní: odkaz královny Kleopatry, egyptské rituály a antické dědictví
- Krym jako křižovatka světů i ztracený ráj, nyní 10 let pod ruskou nadvládou
- Pohádky: bylo nebylo aneb od lechtivých příběhů k povídání pro děti
- Do češtiny přeložený cestopis z 10. století odkrývá málo známou minulost
- V Řecku si připadáte jako na horské dráze, říká Pavla Drápelová Gkantzios
- Vnímání času, vědomí a umělá inteligence. Co spojuje psychology a filozofy?
- Superhrdinové existovali ve vyprávění od nepaměti, říká Markéta Kulhánková