
Cena Paul Nakane Prize pro Pavla Hozáka
16. 04. 2025
Pavel Hozák, vedoucí Laboratoře biologie buněčného jádra na Ústavu molekulární genetiky AV ČR a ředitel národní výzkumné infrastruktury Czech-BioImaging pro biologické a medicínské zobrazování, získal prestižní mezinárodní ocenění Paul Nakane Prize za celoživotní přínos v oblasti histochemie a cytochemie.
Toto významné ocenění, udělované jednou za čtyři roky celosvětovou Mezinárodní federací společností pro histochemii a cytochemii (IFSHC), oceňuje výjimečné mezinárodní vědecké lídry, kteří se zásadním způsobem zasloužili o rozvoj těchto disciplín. Profesor Hozák převezme cenu a přednese plenární přednášku na nadcházejícím mezinárodním kongresu histochemie a cytochemie (ICHC), který se bude konat v italském Rimini ve dnech 27. – 30. srpna 2025.
Profesor Hozák je mezinárodně uznávaným odborníkem v oblasti buněčné biologie, především v oblasti struktury a funkce buněčného jádra. Jeho vědecká skupina na Ústavu molekulární genetiky AV ČR se zaměřuje na výzkum mechanismů regulace genové exprese prostřednictvím jaderných struktur. Skupina například popsala roli fosfoinositidů v jádře při regulaci transkripce, charakterizovala funkce jaderného aktinu a aktin-vázajících proteinů a objevila zapojení jaderného myozinu I do aktivity RNA polymeráz I a II.
"Velmi si tohoto ocenění vážím a vnímám ho nejen jako uznání mé práce, ale celého našeho mezinárodního kolektivu, který se na výzkumu podílel. Těší mě, že česká věda získává stále větší mezinárodní uznání," uvedl Pavel Hozák.
Toto ocenění zároveň potvrzuje rostoucí vliv české vědy na mezinárodní scéně a posiluje spolupráci mezi českými a zahraničními výzkumnými týmy. Cena Paul Nakane Prize je příkladem toho, jak český výzkum přispívá k globálnímu vědeckému pokroku a jak jsou čeští vědci uznáváni ve světě.
Cena nese jméno významného vědce Paula K. Nakaneho, který se v 60. letech 20. století zásadním způsobem podílel na rozvoji metod enzymaticky značených protilátek – techniky, která stála u zrodu moderní histochemie a imunodiagnostiky. Jeho průkopnická práce otevřela cestu metodám jako ELISA nebo Western blot, které se dnes běžně používají ve výzkumu i medicíně.
Kontakt:
Ing. Mgr. Eliška Koňaříková, Dr. rer. nat.
Ústav molekulární genetiky AV ČR
koordinátorka PR
+420 774 798 184
eliska.konarikova@img.cas.cz
Přečtěte si také
- Netopýři ve městě: Nový výzkumný projekt zkoumá soužití lidí a netopýrů
- Euraxess slaví výročí: 20 let pomáhá vědcům a vědkyním z celého světa najít domov v Česku
- Biosmršť 2025: Vědci a veřejnost znovu spojí síly při mapování nepůvodních druhů
- Nová příručka Mentoring v medicíně cílí na kultivaci medicínského prostředí
- Říp jako zkamenělé lávové jezero: nový pohled na původ legendární hory
- Vědci z ÚOCHB předpovídají nový fyzikální jev
- Cílení na mechaniku nádorů naznačuje možnou cestu k léčbě rakoviny jater
- Mladý český vědec poprvé zdokumentoval největšího hlodavce Austrálie a Oceánie
- Akademie věd udělila medaile
- Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně