
Astrofotografií října 2018 je snímek „IC 1805“ Jana Klečky
15. 11. 2018
Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2018 získala působivá fotografie Jana Klečky nazvaná „IC 1805“. Zachycuje mlhovinu zvanou též „Srdce“ v souhvězdí Kassiopeia.
Kdysi, v dávném šerosvitu lidských časů, vládla v daleké Etiopii královna Kassiopeia se svým manželem králem Kéfeem. Údajně trochu chlubivá královna Kassiopeia měla jistě i srdce. Třeba hřejivé, byla ostatně matkou své milované Andromedy, někdy možná i kruté, vždyť byla vládkyní nad nelítostnými starověkým světem. V každém případě se zdá, že na nebesa se dostala nejen Kassiopeia se svým manželem Kéfeem, dcerou Andromedou a jejím zachráncem Perseem, ale ocitlo se tam i královnino srdce. Pro nás je objevil astronom William Herschel 3. listopadu 1878. On tehdy pozoroval pouze nejjasnější část, kterou označil jako NGC 896. Celou mlhovinu, kterou známe pod jménem „Srdce“, astronomové nazvali pouhým IC 1805, což znamená 1805. pozici v katalogu IC.
Emisní mlhovina IC 1805, zabírající 200 světelných let, je směsicí zářícího mezihvězdného plynu a tmavých prachových mračen. Nachází se asi 7500 světelných let daleko ve spirálním galaktickém rameni v Perseu a v minulosti byla velkou hvězdnou porodnicí. Ostatně díky tomu ji také vidíme. Ale je to složitější.
Dnes totiž víme, že i Kassiopeiino srdce má své vlastní, malé a mladé, ovšem nepokojné srdce. A je to srdce téměř fantastických tvarů a barev. I ti nejlepší malíři všech malířských škol by jistě měli co dělat, aby se jim podařilo namíchat a pak vystínovat barevnou škálu stále se měnících barev astronomického všehomíra. Tato pozoruhodná mračna vznikají v centru zmíněné mlhoviny a jsou neustále opracovávána hvězdným větrem vanoucím z mladých, hmotných a žhavých hvězd mladé hvězdokupy Melotte 15, nacházející se téměř přesně uprostřed mlhoviny. Nejjasnější hvězdy v Mellote 15 jsou i padesátkrát hmotnější než naše Slunce, ty nejslabší naopak dosahují pouze zlomku jeho hmotnosti.
Ale dosti již astronomie, nesmíme přece zapomenout na autora Jana Klečku. Jeho snímek, zaslaný do soutěže Česká astrofotografie měsíce, získal v měsíci říjnu nejvyšší ocenění astrofotografie měsíce. Gratulujeme a přejeme mnoho dalších snímků!
Autor: Jan Klečka
Název: IC 1805
Místo: Havlíčkův Brod
Datum: 11. 9. 2018
Snímač: ATIK460EXm
Optika: Newton 14"
Montáž: EQ8
Popis: Centrální oblast emisní mlhoviny IC 1805 v nepravých barvách. Objekt byl snímán během několika nocí od 11. 9. 2018 do 21. 10. 2018 pomocí programu SIPS. Použité filtry: 17 hodin Ha 7nm, 13 hodin OIII 8.5nm, 10 hodin SII 8nm. Jednotlivé kanály byly sloučeny a zpracovány v programu PixInsight.
Vítězné snímky v jednotlivých měsících a další informace si můžete prohlédnout na http://www.astro.cz/cam/.
Připravil: Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR z podkladů Astronomického ústavu AV ČR
Foto: Jan Klečka
Přečtěte si také
- Příslib nové vědecké generace. O studentské stáže v AV ČR je rekordní zájem
- Startuje další série NEZkreslené vědy. Přiblíží fyziku, vesmír i historii
- Áčko: O obrazech, technologiích a násilí během koronaviru
- Česká věda má nadějné pokračovatele. Představila je studentská konference
- Začíná Noc vědců. Ústředním tématem je robot a jeho vztah k člověku
- Porotu soutěže Věda fotogenická 2020 okouzlil pohled predátora
- Ohlédnutí za dvacátým ročníkem festivalu Týden vědy a techniky
- Středoškoláci se mohou stát vědcem na zkoušku. Umožní to stáž AV ČR
- Začíná jubilejní Týden vědy a techniky AV ČR. Letos poprvé online
- Akademie věd ČR má nové specialisty pro transfer technologií