
Akademie věd spouští stáže pro vědce z Ukrajiny
08. 03. 2022
Pokračovat ve výzkumu v bezpečném prostředí – to je cílem stáží programu Researchers at Risk Fellowship, který dnes schválila Akademická rada AV ČR. Nyní se stáže zaměří na žadatele z Ukrajiny, do konce roku 2023 jich chce AV ČR podpořit alespoň 50. Poté se program rozšíří o další země, kde vědce ohrožuje válka či pronásledování.
Do programu Researchers at Risk Fellowship se mohou do konce září tohoto roku hlásit výzkumní pracovníci všech oborů, a to jak vědci, tak doktorandi, tedy studenti doktorského studijního programu nebo jeho ekvivalentu, a také postdoktorandi, kteří už doktorský studijní program nebo jeho ekvivalent absolvovali.
Návrh podává pracoviště AV ČR, které žadatele zařazuje do svého výzkumného týmu nebo oddělení. Finanční podporu formou dotace poskytne AV ČR do 31. prosince 2023, hrubá mzda podpořených pracovníků dosáhne – podle výše pracovního úvazku – přibližně 45 000 korun měsíčně.
Další rizikové země
Prostřednictvím tohoto programu se Akademie věd zařazuje mezi prestižní zahraniční instituce, jež nabízejí podobnou podporu, například v Německu nebo USA.
„Posilovat akademické svobody na celém světě je v souladu s posláním AV ČR a jejími etickými hodnotami,“ zdůrazňuje Eva Zažímalová, předsedkyně Akademie věd ČR.
Program Researchers at Risk Fellowship se proto může s ohledem na aktuální geopolitickou situaci postupně rozšiřovat o další země, v nichž vědci nemohou pokračovat ve své práci kvůli ozbrojenému konfliktu, politickému nebo náboženskému pronásledování.
Kontakt:
prof. RNDr. David Honys, Ph.D.
Rada pro zahraniční styky AV ČR
honys@kav.cas.cz
+420 221 403 474
Přečtěte si také
- Netopýři ve městě: Nový výzkumný projekt zkoumá soužití lidí a netopýrů
- Euraxess slaví výročí: 20 let pomáhá vědcům a vědkyním najít domov v Česku
- Biosmršť 2025: Vědci a veřejnost znovu spojí síly při mapování nepůvodních druhů
- Nová příručka Mentoring v medicíně cílí na kultivaci medicínského prostředí
- Říp jako zkamenělé lávové jezero: nový pohled na původ legendární hory
- Vědci z ÚOCHB předpovídají nový fyzikální jev
- Cílení na mechaniku nádorů naznačuje možnou cestu k léčbě rakoviny jater
- Mladý český vědec poprvé zdokumentoval největšího hlodavce Austrálie a Oceánie
- Akademie věd udělila medaile
- Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně