Zahlavi

Akademie věd spouští další ročník soutěže Věda fotogenická

17. 04. 2020

Navzdory pandemii koronaviru pořádá Akademie věd ČR i letos oblíbenou soutěž Věda fotogenická. Právě jejím prostřednictvím se veřejnost může seznámit s pozoruhodným světem vědy v nejrůznějších podobách. Vítězné fotografie se tradičně představí na putovní výstavě, sociálních sítích nebo také v reprezentativním kalendáři Akademie věd ČR.

Vědu fotogenickou si oblíbila také předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová: „Jsem ráda, že se během několika ročníků etablovala a že se dále rozvíjí a setkává s narůstajícím zájmem našich vědců. Fotografie jsme v minulosti zapůjčili například na výstavy v Ostravě, Třinci a českou vědu reprezentovaly i na Slovensku, v Chorvatsku, či dokonce na Tchaj-wanu.“

Letos mohou zaměstnanci z pracovišť Akademie věd ČR přihlašovat soutěžní snímky do hlavní kategorie „Věda fotogenická“ a také do dvou nově vyhlášených vedlejších kategorií „Živly v přírodě“ a „Věda v karanténě“. Ta reflektuje aktuální situaci a vědeckým pracovníkům dává příležitost ukázat, jak se museli přizpůsobit vzniklým překážkám, či naopak jaké výhody a nové rozměry své práce v tomto období našli.Porota letos udělí také Cenu pro nejlepší ústav AV ČR, kterou získá pracoviště, jehož semifinálové fotografie budou vyhodnoceny jako nejkvalitnější celek.

V loňském roce přihlásilo 98 zaměstnanců z pracovišť Akademie věd ČR rekordní počet snímků – celkem 350. A jak potvrzuje předsedkyně poroty a členka Akademické rady AV ČR Markéta Pravdová, konkurence je každým rokem větší: „Věda fotogenická dobře ukazuje, že věda je nejen cestou k poznání, ale má také svůj umělecký a estetický rozměr.“

Fotografie mohou zaměstnanci z pracovišť Akademie věd ČR nahrávat do 23:59 hodin 15. června 2020 prostřednictvím webového portálu http://www.vedafotogenicka.cz.

Oceněné snímky se opět stanou součástí reprezentativního kalendáře Akademie věd ČR či zavítají na různá místa České republiky i do zahraničí ve formě putovní výstavy. Výherci rovněž obdrží ceny nebo se budou moci zúčastnit fotografických workshopů s profesionálním fotografem.

Připravili: Luděk Svoboda a Kristýna Vidimová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Úvodní foto: Michal Dobeš, Ústav jaderné fyziky AV ČR, foto v  článku: Markéta Vrchotová, Biologické centrum AV ČR

Přečtěte si také