Akademie věd spouští další ročník soutěže Věda fotogenická
17. 04. 2020
Navzdory pandemii koronaviru pořádá Akademie věd ČR i letos oblíbenou soutěž Věda fotogenická. Právě jejím prostřednictvím se veřejnost může seznámit s pozoruhodným světem vědy v nejrůznějších podobách. Vítězné fotografie se tradičně představí na putovní výstavě, sociálních sítích nebo také v reprezentativním kalendáři Akademie věd ČR.
Vědu fotogenickou si oblíbila také předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová: „Jsem ráda, že se během několika ročníků etablovala a že se dále rozvíjí a setkává s narůstajícím zájmem našich vědců. Fotografie jsme v minulosti zapůjčili například na výstavy v Ostravě, Třinci a českou vědu reprezentovaly i na Slovensku, v Chorvatsku, či dokonce na Tchaj-wanu.“
Letos mohou zaměstnanci z pracovišť Akademie věd ČR přihlašovat soutěžní snímky do hlavní kategorie „Věda fotogenická“ a také do dvou nově vyhlášených vedlejších kategorií „Živly v přírodě“ a „Věda v karanténě“. Ta reflektuje aktuální situaci a vědeckým pracovníkům dává příležitost ukázat, jak se museli přizpůsobit vzniklým překážkám, či naopak jaké výhody a nové rozměry své práce v tomto období našli.
Porota letos udělí také Cenu pro nejlepší ústav AV ČR, kterou získá pracoviště, jehož semifinálové fotografie budou vyhodnoceny jako nejkvalitnější celek.
V loňském roce přihlásilo 98 zaměstnanců z pracovišť Akademie věd ČR rekordní počet snímků – celkem 350. A jak potvrzuje předsedkyně poroty a členka Akademické rady AV ČR Markéta Pravdová, konkurence je každým rokem větší: „Věda fotogenická dobře ukazuje, že věda je nejen cestou k poznání, ale má také svůj umělecký a estetický rozměr.“
Fotografie mohou zaměstnanci z pracovišť Akademie věd ČR nahrávat do 23:59 hodin 15. června 2020 prostřednictvím webového portálu http://www.vedafotogenicka.cz.
Oceněné snímky se opět stanou součástí reprezentativního kalendáře Akademie věd ČR či zavítají na různá místa České republiky i do zahraničí ve formě putovní výstavy. Výherci rovněž obdrží ceny nebo se budou moci zúčastnit fotografických workshopů s profesionálním fotografem.
Připravili: Luděk Svoboda a Kristýna Vidimová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Úvodní foto: Michal Dobeš, Ústav jaderné fyziky AV ČR, foto v článku: Markéta Vrchotová, Biologické centrum AV ČR
Přečtěte si také
- Startup VDI Technologies získal důležitou certifikaci, pomůže komercializaci
- Čtyři z pěti projektů, které ocenila Grantová agentura ČR, mají řešitele v AV ČR
- Kniha roku Nakladatelství Academia přibližuje textilní poklady Pražského hradu
- Celkem 13 badatelek z AV ČR zařadil Forbes mezi TOP vědkyně Česka
- Díky stážím v Otevřené vědě pracuji v Akademii věd, říká Martin Jindra
- Mít štěstí na lidi a tým okolo sebe. Akademie věd ocenila pětici osobností
- Konference v AV ČR rozebírá současný stav morálky ve vědě a společnosti
- V Praze se sešli experti na etiku vědy. Jedním z témat byla role AI ve výzkumu
- Čtyři badatelé, kteří posouvají hranice vědy, převzali oborové medaile AV ČR
- Akademie věd představila Akční plán k reformě hodnocení výzkumu v AV ČR