Zahlavi

Akademie věd se připojuje k prohlášení odsuzujícímu násilí v Myanmaru

01. 04. 2021

Přesně před dvěma měsíci proběhl vojenský převrat v Myanmaru. Moci se chopila armáda, která v zemi vyhlásila výjimečný stav. Pokojné protesty proti vojenské síle si vyžádaly už stovky obětí. Akademie věd ČR se připojuje k mezinárodnímu prohlášení, které násilí na civilistech zásadně odsuzuje.

„Akademie věd ČR je dlouholetým členem mezinárodní nevládní organizace International Human Rights Network of Academies and Scholarly Societies (IHRN). Ta se už více než dvacet let angažuje na podporu vědců a zdravotníků, kteří jsou z politických či vědeckých důvodů perzekvováni nebo vězněni v různých zemích světa. Sdružuje 90 akademií věd a učených společností z celého světa.

Jako člen IHRN se Akademie věd ČR připojuje k nedávno vydanému prohlášení, které zásadně odsuzuje násilí na pokojně protestujících obyvatelích Myanmaru. Vymezuje se proti rozsáhlému porušování lidských práv v zemi. Cílem policejního a vojenského násilí jsou podle důvěryhodných informací IHRN i zdravotníci v nemocnicích, studenti, vědci a akademické instituce. IHRN vyzývá k ukončení použití síly proti pokojným demonstrantům, propuštění všech svévolně zadržovaných osob a stažení bezpečnostních sil z nemocnic a univerzit,“ uvádí Akademie věd ČR.

Násilí odsoudila i OSN
Vojenské jednotky obsadily několik univerzit. Bezpečnostní síly proti protestům opakovaně nasadily sílu a zastrašovaly studenty i vědce v univerzitních areálech a jejich okolí. Mnoho studentů a vědců také zatkly.

Akce bezpečnostních sil Myanmaru představují závažné porušení práv a svobod, chráněných mezinárodním právem. Jde o právo na život, zdraví, svobodu projevu či shromažďování.

Stupňující se použití nepřiměřené síly proti pokojným demonstrantům odsoudil také Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva.

Připravil: Jan Klika, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Shutterstock

Licence Creative Commons Text je uvolněn pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také