
Akademie věd rozvíjí kooperaci s přední francouzskou vysokou školou INSA Lyon
29. 11. 2019
Memorandum o porozumění mezi Akademií věd a francouzským Institut National des Sciences Appliquées Lyon (INSA Lyon) podepsal včera místopředseda AV ČR Jan Řídký. Cílem Memoranda je podporovat a rozvíjet možnosti spolupráce na poli vědy a vzdělávání mezi Českou a Francouzskou republikou, a to jak mezi vědci, tak mezi studenty – formou vzájemné výměny informací, znalostí a podpory excellence.
Možnosti nové mezinárodní vědecké spolupráce Akademie věd se špičkovými francouzskými výzkumníky se rozšiřují. Vedle osvědčené francouzsko-české platformy CEFRES, která v Čechách rozvíjí své aktivity již téměř tři desetiletí, se včera – zejména pro aplikovanou vědu a technické obory výzkumu – otevřely nové příležitosti.
Místopředseda a člen Akademické rady AV ČR Jan Řídký podepsal Memorandum o spolupráci s přední francouzskou technickou vysokou školou, Institut National des Sciences Appliquées Lyon (INSA Lyon). Podpisu memoranda, na něž budou navazovat projekty a výzkumné i vzdělávací aktivity jednotlivých pracovišť Akademie věd, se zúčastnili také členové Akademické rady Hana Sychrová a Pavel Krejčí, který byl iniciátorem této unikátní spolupráce. Na dalších pět let, po něž bude Memorandum platné, se tak mohou čeští vědci, ale i postdoktorandi chopit šance těsně spolupracovat s institucí, která disponuje 23 výzkumnými laboratořemi s více než 680 výzkumníky a až 650 postdoktorandy.
První kroky vznikajících společných aktivit se přitom odehrály již tento týden, kdy francouzská delegace z INSA Lyon navštívila Ústav informatiky AV ČR, Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, Ústav termomechaniky AV ČR a Ústav teorie informace a automatizace AV ČR.
Institut National des Sciences Appliquées Lyon (INSA Lyon) byl založen v roce 1957 a je nejstarší a největší ze skupiny šesti francouzských vysokých škol, vytvářející společně síť technického vzdělávání INSA. Tato skupina vysokých škol dohromady sdružuje až 80 000 diplomovaných inženýrů a 5 000 absolventů doktorandského studia. Z celkového počtu 5 400 studentů pochází třetina ze zahraničí.
Na fotografii (zleva) Arnaud Heibig, Damien Fabrègue, Marie-Christine Baietto, INSA Lyon, Jan Řídký, Hana Sychrová, Pavel Krejčí, AV ČR
Připravila: Denisa Jetelinová, Odbor mezinárodní spolupráce Kanceláře AV ČR, ve spolupráci s Markétou Růžičkovou, Odbor mediální spolupráce Kanceláře AV ČR
Foto: Josef Landergott, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Přečtěte si také
- Spojení lidské a umělé inteligence odhalilo vzácné vesmírné objekty
- Jak určit směr, z něhož přiletěl asteroid? Napoví gravitační svatozář
- Přístroj na detekci koronaviru ze slin je o krok blíže k využití v praxi
- Hvězda nad Betlémem. Astronomický úkaz, nebo literární metafora?
- Jak vidí obraz informatici? Je to záznam o fyzikálním stavu věcí, říkají
- Jak blízko jsme k vývoji umělého mozku? Fyzici z AV ČR pokročili ve výzkumu
- AV ČR vyvíjí simulátor, který bude kontrolovat účinnost systému PES
- AUDIO: Mizející tma, krása ondřejovské hvězdárny a nebezpečí Starlinku
- Omlazující kúra uprostřed Galaxie. Proč rudí obři vypadají jako mladé hvězdy?
- Pavel Jelínek z Fyzikálního ústavu AV ČR získal Cenu Rudolfa Lukeše