Zahlavi

Akademie věd pořádá Letní vědecký kemp pro učitele

28. 07. 2022

Letní vědecký kemp je pojatý jako škola v přírodě pro dospělé a určený proaktivním pedagogům přírodních věd. Učitelé mají možnost poznat nové pokusy a ihned je přidat do výuky. Na akci si také mohou vyměnit zkušenosti s kolegy a kolegyněmi z celé republiky. Kurzy se konají formou interaktivních workshopů v prostředí zámku Třešť a jsou určené pedagogům základních i středních škol.

Od 8. do 20. srpna 2022 se pedagogové můžou potkat s vědci a odborníky z přírodovědných oborů a načerpat inspiraci i nové techniky výuky. Vědecký kemp jim nabízí možnost rozšířit si vzdělání v oboru, dozvědět se mnoho nových poznatků z biologie, chemie, fyziky či matematiky, získat tipy na zajímavé didaktické pomůcky, interaktivní programy a aktivity, kterými mohou zpestřit výuku.

V kurzu pro učitele ZŠ si účastníci s lektorkou Andreou Tláskalovou vyzkoušejí badatelsky orientované vyučování a dozví se tipy na výuku na čerstvém vzduchu. Pod taktovkou lektorek Jitky Soukupové a Jitky Houfkové se podívají na fyziku kolem nás očima dětí, společně si vyrobí fyzikální modely a hračky či vyzkouší různé pokusy. Model sluneční soustavy a experimenty s ohněm nebo elektřinou povede Václava Kopecká.

V kurzu pro pedagogy fyziky a matematiky se účastníci mohou těšit na představení vesmírných těles a problematiku astronomie s Milošem Tichým, na optiku a lasery s Ivanem Kašíkem a Martinem Ledenským, na různé typy otevřených a prakticky založených matematických úloh s Libuší Samkovou.

Kurz pro pedagogy chemie a biologie s Janem Kolářem bude o biologických experimentech demonstrujících transport vody rostlinou nebo o barevnosti látek a vlastnostech světla. Experimentální přednášku s pokusy připravuje Tomáš Slanina, laureát Prémie Otto Wichterleho.

Cílem kurzů je oživit a inovovat výuku chemie, biologie, fyziky a matematiky, posunout vyučovací metody tak, aby učivo bylo podáno atraktivněji a srozumitelněji s důrazem na experiment
a praktičnost.

Letní vědecký kemp je rozdělen do tří kurzů:

  • 8. – 12. 8. 2022 – kemp pro pedagogy I. stupně ZŠ
  • 12. – 16. 8. 2022 – kemp pro pedagogy fyziky a matematiky
  • 16. – 20. 8. 2022 – kemp pro pedagogy chemie a biologie 

Více informací o Letním vědeckém kempu a dalších kurzech pro pedagogy najdete na https://www.otevrenaveda.cz/cs/kurzy-pro-pedagogy/letni-vedecky-kemp/.

 

Kontakt:

Michaela Váňová
Středisko společných činností AV ČR, v. v. i.
vanova@ssc.cas.cz

TZ ke stažení zde.