Zahlavi

PŘEHLED: Akademie věd ČR vyjadřuje podporu Ukrajině

28. 03. 2022

Akademie věd ČR jasně odsuzuje akty agrese Ruské federace proti územní celistvosti a politickému uspořádání Ukrajiny, které ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách vyvrcholily invazí. Akademie zároveň podává pomocnou ruku. Studentům vysokých škol, postdoktorandům a vědcům z Ukrajiny nabízí stáže, zaměstnání, ale i ubytování a další formy podpory. V následujícím textu přinášíme přehled některých aktivit a zároveň odkaz na komplexní portál Pomoc Ukrajině a Help for Ukraine.

„Vědci a vědkyně nemohou mlčet tváří v tvář válečnému konfliktu na území Evropy. Stojíme na straně dodržování lidských práv, svobod a demokracie. Našim kolegům na Ukrajině vyjadřujeme plnou podporu a podáváme pomocnou ruku,“ říká předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. 

„Na akademické pracovníky a studenty vysokých škol z Ukrajiny a dalších zemí ohrožených válečným konfliktem proto cílí i nový, aktuálně finalizovaný program mezinárodní spolupráce. Podobné programy připravují i jednotlivá pracoviště Akademie věd ČR,“ dodává David Honys, člen Akademické rady AV ČR, který koordinuje mezinárodní spolupráci AV ČR.

Prohlášení v ukrajinštině: Академія наук Чехії підтримує науковців в Україні


Aktuální informace k nabídkám pracovišť Akademie věd ukrajinským vědcům, vědkyním a jejich rodinám nabízí portál Pomoc Ukrajině a Help for Ukraine.


Co je a není spravedlivá válka?
Podporu Ukrajině vyjadřují i jednotlivá pracoviště Akademie věd ČR. Například Centrum Karla Čapka pro studium hodnot ve vědě a technice (CEVAST), což je platforma tvořená Filosofickým ústavem AV ČR, Ústavem informatiky AV ČR, Ústavem státu a práva AV ČR a Přírodovědeckou fakultou UK:

„Bohužel, ačkoli by lidstvo mělo nyní napnout síly ke zmírnění následků nadcházející klimatické změny, případně uvažovat, jak řešit sociální dopady robotizované ekonomie, vládnoucí garnitura Ruské federace se rozhodla uvrhnout svět hluboko do minulosti, do doby imperialismu a dobyvačných válek,“ píše CEVAST ve svém prohlášení, ve kterém zároveň vysvětluje, co je etická doktrína o spravedlivé válce, kterou Rusko nerespektuje.  

Celé prohlášení CEVAST najdete v příloze.

Centrum Karla Čapka pro studium hodnot ve vědě a technice spustilo speciální webové stránky věnované konceptu spravedlivé války. Čtenáři na nich naleznou záznamy z přednášek na toto téma, články a další informace.


Profily na sociálních sítích v modro-žluté
Ruskou agresi odsuzují ústavy Akademie věd také na svých profilech na sociálních sítích, například Historický ústav AV ČR, Biologické centrum AV ČR, Psychologický ústav AV ČR nebo Ústav experimentální medicíny AV ČR.

Podporu Ukrajině vyjádřili také vědci z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. „V případě potřeby, např. ohledně dočasného zaměstnání a ubytování vědců v našem ústavu, se na nás neváhejte obrátit a my uděláme, co bude v našich silách,“ napsali ředitel ústavu Zdeněk Hostomský a předseda rady instituce Pavel Jungwirth svým kolegům v Národní akademii věd Ukrajiny. Celé znění dopisu uveřejnil ústav na svých webových stránkách


Zastavte násilí! Žádají vědci
Učená společnost České republiky oslovila Ruskou akademii věd, aby se obrátila na svou vládu s žádostí o vyslyšení hlasu rozumu a zastavila agresi proti Ukrajině. „Mezinárodní rozpory, názorové odlišnosti, ba ani údajné obavy o osud národnostních menšin v sousedních státech neopravňují k použití vojenského násilí, neomlouvají ničení měst a vesnic, zabíjení civilistů i vojáků, bránících svoji zemi,“ píše se v dopise. „Je třeba vyslyšet hlas rozumu a s ním ruku v ruce kráčející humanity. Válka je popřením principů, na nichž stojí komunita vědců, jejímiž jste členy stejně jako my. Pomozte ji zastavit!"

Ruští vědci a vědečtí novináři v mezidobí vydali prohlášení, v němž invazi odsuzují. „Tento fatální krok vede k obrovským lidským ztrátám a podkopává základy zavedeného systému mezinárodní bezpečnosti. Odpovědnost za rozpoutání nové války v Evropě nese výhradně Rusko,“ píší v něm.

Solidaritu se signatáři petice už vyjádřili zástupci české vědecké obce. Jmenovitě například vedení Filosofického ústavu AV ČR a předsednictvo Rady ústavu.


Válečný konflit komplikuje spolupráci ve vesmíru
Astronomický ústav AV ČR upozorňuje, že válečný konflikt negativně ovlivní i provoz a výzkum ve vesmírném prostoru – zejména na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a v připravované misi k Marsu ExoMars 2022. 

Posádka na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) čítá sedm osob – tvoří ji čtyři Američané (tři muži a jedna žena), dva Rusové a německý astronaut ve službách ESA. Momentálně se řeší, co a jak dál, jestli může projekt pokračovat v současné podobě, nebo se bude nějak dělit na ruskou část a mezinárodní část. „Rozdělení ISS na ruskou a mezinárodní (americkou) část prakticky možné je. Samostatná funkčnost dvou samostatných stanic by byla asi hodně komplikovaná,“ píše Astronomický ústav AV ČR ve své tiskové zprávě

Do velkých problémů se dostává také plánovaná mise k rudé planetě ExoMars 2022. Jedná se o dlouhodobě připravovanou vědeckou misi na planetu Mars, realizovanou společně Evropskou kosmickou agenturou ESA a Roskosmosem. Start je naplánován ruskou nosnou raketou Proton na 20. 9. 2022 z kazašského kosmodromu Bajkonur. Jestli k němu ale dojde, zůstává bohužel nyní „ve hvězdách“. Více opět ve zmíněné tiskové zprávě.


Vědecká pracoviště nabídnou ubytování
K důraznému odmítnutí ruské agrese se připojili také vědci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR. „V současné situaci se snažíme o rychlou a bezprostřední pomoc uprchlíkům, pro které jsme nabídli ubytovací prostory na naší terénní stanici Mohelský mlýn. V dlouhodobém horizontu jsme připraveni poskytnout pomoc našim ukrajinským kolegům, a to jak v rámci ústavu, tak i v koordinaci s aktivitami Akademie věd.“

Aktuální informace k nabídkám pracovišť Akademie věd ukrajinským vědcům, vědkyním a jejich rodinám nabízí portál Pomoc Ukrajině a Help for Ukraine.

Podporujeme Ukrajinu

Banner #Vědastojízaukrajinou ke stažení
Banner We support Ukraine! ke stažení

Text: Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Shutterstock

Přečtěte si také